wic için nasıl hak kazanırım

Kadınlar, Bebekler ve Çocuklar, düşük gelirli aileler için bir beslenme programıdır. Federal hibeler WIC’e fon sağlamakla birlikte, eyalet ve yerel ajanslar programı tabandan yönetir. WIC’in sağlayabileceği faydalardan bazıları, besleyici yiyecekler, eğitim kaynakları, danışmanlık ve diğer sosyal hizmet kurumlarına yönlendirmelerdir. WIC’e hak kazanabilmek için, kategori, ikamet, gelir ve kötü beslenme riskini karşılamalısınız.

Kadınlar WIC için hamile kalırken, bir gebelikten sonra veya doğum yaptıktan sonra altı aya kadar kategoriye göre hak kazanırlar. Kadınlar, bir bebeği emzirmeye başladığı ilk yılda programa dahildir. Bebekler 1 yaşına gelene kadar yardıma hak kazanırlar ve çocuklar 5 yaşına gelene kadar hak kazanırlar.

WIC’ye başvurmak istediğiniz ülkede yaşamanız gerekir ve bazı devlet kurumları da başvurduğunuz belirli hizmet alanında yaşamanızı zorunlu kılar. Bununla birlikte, o bölgede belirli bir süre yaşamış olmaya gerek yoktur. Bölgede Hint kabileleri WIC’leri yönetirse, ikamet koşullarını yerine getirmelisin.

Başvuru sahipleri, gelir gereksinimini otomatik olarak veya gerçek gelir ile karşılayabilirler. Zengin Beslenme Yardım Programına, Geçici Yardımı Gerekli Ailelere veya Medicaid’e nitelikli olan adaylar otomatik olarak hak kazanırlar. Diğer ailelerin üyeleri bu programlara dahildirlerse, başvuru sahipleri otomatik olarak hak kazanabilirler. Buna ek olarak, devlet kurumları bazen diğer devlet yardım programlarının gereklerini yerine getiren başvuru sahiplerini nitelendirir. Aksi takdirde, başvuranlar ailelerinin gelirinin federal yoksulluk düzeyinin yüzde 185’ine eşit olduğunu ya da bu oranın federal yoksulluk düzeyinin yüzde 185’inden az olduğunu kanıtlamalıdırlar. ABD Sağlık ve İnsan Hakları Departmanı bu seviyeyi her yıl belirler.

Bir beslenme uzmanı, doktor veya hemşire bir değerlendirme yapmalı ve başvuranların beslenme açısından risk altında olduğunu doğrulamalıdır. Değerlendirme genelde WIC ofislerinde ücretsiz veya başvuranlar kişisel bir doktora danışabilir. Minimum muayene, sağlık ve beslenme geçmişi, demir kan testi ve boy ve kilo ölçümünü içerir. Beslenme açısından risk altında olmak için, başvuru sahiplerinin düşük kan demirleri veya düşük kilo veya beslenme açısından yetersiz bir diyet gibi bir sağlık durumuna sahip olması gerekir.

Bir randevu almak için yerel WIC ofisinizi aramalısınız ve şahsen başvuruda bulunmak için görünmelisiniz. ABD Tarım Bakanlığı, web sitesinde WIC yerleri için iletişim bilgileri sağlar. Çevrimiçi WIC ön tarama aracını, hangi belgelere hak kazanıp kazanamayacağınızı belirlemek ve hangi belgelerin getirileceğini öğrenmek için de kullanabilirsiniz. Örneğin, kimlik belgesi, adresinizin kanıtı, tıbbi başvuru, gebeliğin kanıtı, gelir belgesinin veya başka bir yardım programında olduğunuzun belgelerinin getirilmesi gerekebilir. Nitelendirseniz bile, bir bekleme listesine alınabilirsiniz, çünkü bazı ajanslar fon yetersizdir.