üzüm çardak üzüm soymak için nasıl

Bir çardakta büyüyen üzüm, bir avluya meyve, gölge ve görsel çeşitlilik getirir. Bununla birlikte, çim içinde üzüm asmaları tutmak ve iyi hasat olasılığını en üst düzeye çıkarmak için çeşitli budama tekniklerine ihtiyaç vardır. Üzüm yetiştiriciliği, üzüm asmalarının nasıl büyüdüğünü ve geliştiğini anlamakla başlar, böylece budama, büyümeyi ve meyve üretimini zedelemektense arttırır. Üzümlerin yıllık bakımı üzüm yetiştirmek için kritik önem taşır.

Üzüm sarmallarının büyüme döngüsünü oluşturan üç çeşit ahşabın tanımlanması: yaşlı, meyveli ve yeni. Büyük dallar veya kamışlar asmayı destekler ve üç yıl sonra eski ahşap olarak kabul edilir. Görevleri, asma desteklemek ve meyve verecek büyümek ve meyve dalları besinler getirmek. Bu yılın yeni bastonları gelecek yıl meyveli bardaklar, meyve ikinci yıl bardaklarda üretiliyor. Yeni ahşap, asmanın ulaştığını ve boyutunu belirleyen en güçlü büyüyen ağaçtır. Yeni ahşabı budamak, gelecekteki meyve mahsullerini nasıl belirleyecektir.

Eski ahşabı sadece ciddi büyümüş asmanın boyutunu şekillendirmek ve kontrol etmek için kesin. Eski bastonlar ölü veya kötü hasar görmedikçe, onları kestiğinizde ilave büyüme aşamalarını kaldıracaksınız. Ölü ya da hasar gören bastonları zemin seviyesine geri döndürmek için budama testeresi kullanın. Bu asma şeklini değiştirecek ve büyüme enerjisini bitkinin sintine kadar uzatma niyetinde. Bu bahar veya sonbaharda yapılabilir.

2. yıl veya meyve özlü ağaçları özenle temizleyin. İkinci yıl bahar ağacında yapılan tomurcuklar meyve kaynağınızdır ve aynı zamanda yeni büyüme kaynağıdır. Bu budama, çok erken ilkbaharda, asma hâlâ uyuyorken yapılmalıdır. Bu bastonları bir nodüle geri getirmek için kenevir veya testere kullanın (tomurcuk oluşumuna işaret eden şişlik) Böylece, saklamanın mümkün olduğunca yeni, potansiyel meyve sopalarını tutmak için asmanın şekillendirileceğini belirleyebilirsiniz. Bu meyve odunu genellikle bir asmanın meyve üretimi yoluyla sürdürebileceğinden çok daha fazla tomurcuk üretir.

Potansiyel meyve ağaçlarından budamak için ne kadarının olduğunu belirlemek için, referanslarda belirtilen kurulan formülleri kullanın. Uzmanlar, bir budama odununa 30 tomurcuk halinde genel bir oran öneriyorlar.

Uzmanlar, iyi üzüm yetiştiriciliğinin öğrenilmesi zaman aldığını düşünüyorlar. Ağaç türleri, büyüme döngüsü ve tomurcuk oranları arasında, üzüm budama teknikleri anında edinilmez. Budama tekniklerini öğrenirken ara sıra beklenenden daha düşük bir meyve hasatı bekleyin. Aşırı bitki örtüsüyle asmanınızın sağlıklı ve bedensiz tutulması gelecek sene daha ağır meyve üretimine dönmesini sağlayacaktır.