tohumluk patates nasıl pişirilir

Mümkün olduğunca yerel çiftçinin market veya bahçe tedarik mağazasından sertifikalı tohum patatesleri ile bitirmelisiniz, çünkü hastalıksız oldukları garanti edilmektedir. Geçen sene kaydedilen kendi patateslerinizi tohum olarak kullanıyorsanız, pürüzsüz, sağlam kusursuz ciltli olanları seçin. Tohum süpermarket patatesleri kullanmak en iyisidir, çünkü filizlenmeyecek şekilde işlem görmüş olabilirler.

Tohum patateslerinizi buzdolabında veya başka serin, kuru ve karanlık bir yerde, ekim zamanından yaklaşık bir hafta öncesine kadar muhafaza edin. Onları soğanlardan uzak tutun; soğanların maruziyeti patateslerin daha hızlı yumuşamasına neden olabilir. Dikimden bir hafta önce, patatesleri açık, güneşli bir pencereye yerleştirin.

Ekme zamanı en az bir gün önce tohum patateslerini parçalara kesin. Her parça en az iki inç kare olmalı ve her parçanın en az bir gözü olmalı. Kesilmiş patatesleri bir tepside veya bir gece boyunca kurumaya bırakmak üzere kağıt havlu yaprağına koyun.

Patateslerinizi dikmeyi planladığınız bahçede bir açma kazmak için kürek veya geniş bir maça kullanın. Açmanın genişliği 3-4 inç, derinliği 6-8 inç olmalıdır. Tohum patateslerini açmada, kenarı aşağıya, gözleri yukarı bakacak şekilde, her bir tohum patates parçasını 4 ila 15 inç aralıklarla yerleştirin. Patateslerin boyutlarını ne kadar uzağa ayırırsanız, birbirine bitki sıklaştırırsanız, hızlı bir şekilde bebek patatesleri hasat edilirken, aralıklı bitkiler olgunlaşması daha uzun sürer, ancak çok daha büyük patates üretir.

Açmada patatesleri 3 veya 4 inç toprakla örtün. Patates filizleri bu toprak tabakası üzerinde ortaya çıktığında, açmanın geri kalan kısmını diğer 3 ila 4 inç toprakla doldurun.

Patateslerinizi düzenli olarak su ile doldurun – toprak ıslak değil nemli olmalıdır.

Patatesleri de çöp kutularına koyabilirsiniz – yeterli drenaj sağlamak için kutunun alt ve alt taraflarında bir çift delik açtığınızdan emin olun – veya eski lastik yığınlarında. Çöp kutusunun altındaki patatesleri yerleştirin ve birkaç inç toprakla örtün. Lahanalar toprağa doğru poke edince, birkaç inç daha toprak ekleyin. Patatesler çöp tenekesinin tepesine yaklaşıncaya kadar filizler bu tabaka içinden geçtiğinde, daha fazla toprak ekleyin ve buna devam edin. Toprakla temas eden sapların uzunluğunu arttırmak, daha fazla patates anlamına gelir.

Bir yığın yığın ekimi temelde aynıdır, tek bir lastikte patatesle başlamanız dışında, daha fazla toprağı desteklemek için gerektiğinde daha fazla lastik ekleyebilirsiniz.

Patateslerin kompostla döllenmesinden dolayı mutluluk duyacaktır. Komposto, hurda içine tohum patateslerinin altına koyun, bununla düzenli bir toprak karışımı karıştırın, sonra tohum patateslerini gübreleme organik maddenin üzerine koyun.

Belli bir arsa içinde patates yetiştirdikten sonra, bu arsaya patatesleri veya ilgili bitkileri tekrar ekmeden önce iki yıl ara vermelisin. Bu, hastalığın yayılmasını önlemeye yardımcı olur.