taze sebze ve meyveleri nasıl saklayabilirim?

İster kendi meyve ve sebzelerinizi yetiştiriyorsanız, mevsimlik ve yerel olarak satın alıyor veya sadece gıda atıklarını azaltıyorsanız, gıdaları uygun şekilde muhafaza etmeyi öğrenmek, yıl boyunca sağlıklı ürünlerin tam hasatını sağlayabilir. Korunan gıdaların besinlerini ve lezzetlerini yıllarca bozulmadan muhafaza etmenin birkaç yolu vardır. Az miktarda çaba harcayarak ailenizi mağazadan aldıysanız, sezon dışında sebzelerden ayırın ve karbon ayak izinizi azaltarak çevreyi korumaya yardımcı olun. İşte böyle.

Bodrum katında bir oda, merdiven boşluğu veya pencere kuyusu kullanarak bir kök mahzeni kurun. Bir kök mahzeni, bodrumda ya da ayrı bir kulübe bir oda olabilir, ancak iyi izole edilmeli ve nem oranı yüksek olmalıdır. Düzgün bir havalandırma sağlamak için bir havalandırma deliği takın. Bir bodrum odası kullanılıyorsa, en az bir dış duvara sahip olduğundan ve ısıtıcınızdan olabildiğince uzakta olduğundan emin olun. İç duvarlar ahşap olmalıdır ve buhar bariyeri olan cam elyaf takoz ile izole edilmelidir. Zemine bir kat çakıl koyun ve odaya nemi tutmak için ara sıra su püskürtün. Depolanmış sebzeleri katlamak, kök ürünlerini en üstte tutmak için raflar veya basamaklar kullanın, en iyisi soğanı tercih eden soğan, kabak ve balkabaklarını kullanın. Armut ve elma gibi meyveler orta raflarda veya katlarda saklanabilir. Nemli tutmak için odaya bir su kabı koyun.

Ürünleri iyice yıkayın, daha sonra küçük parçalara kesin. Küçük meyveler ve meyveler bozulmadan bırakılabilir, ancak herhangi bir çukuru kaldığınızdan emin olun. Steril mason kavanozlara koymadan önce su, şurup veya meyve suyunda buharda pişirin veya kaynatın. (Kesilmiş meyve veya sebzeleri çiğ kavanoz içine yerleştirin ve kaynar suyun üst kısmına birkaç dakika dökün.) Kavanoz kenarını temiz bir bezle silin ve üstü ancak çok sıkı olarak vidalayın. Sebzeleri ve meyveleri doldurulmuş mason arabalarını içine kapaklarını koyarak ve kavanoz kapaklarının 2 santim altına kaynar su ilave ederek, büyük bir tencere veya teneke kutuyu sıcak su ile yarıya kadar doldurarak yiyin. (Kaynayan suyu kavanozlara doğrudan dökmeyin.) Tencereyi kapatın, suyu tekrar kaynatın ve kaynatmaya, konserve ürününüze göre 35 ila 90 dakika arasında vakit geçirin.

Meyveleri dondurmak için solgun meyveleri 1 ila 2.5 çay kaşığı kullanarak, asorbik asite (C vitamini) daldırın. her su bardağı için şeftali ve kayısı için daha az, elmalar için daha fazla. Her bardak su için bir fincan şeker ekleyin. Ayrıca, meyveleri 1 pound meyve başına 1/2 fincan şekerle serpiştirerek meyveleri kuru bir pakette de dondurabilirsiniz. Meyveyi sıvı ile örtün ya da plastik dondurucu torbasında veya kabında paketleyin, hava genişlemesi için en az bir buçuk bıraktığınızdan emin olun. Bir mason kavanozunda muhafaza ediyorsanız kavanozun üst kısmına bir inç bırakın. Nişastaları parçalayan enzimleri deşifre etmek için kaynar suda Blanch veya buharda sebze bulaştırın. Akan suyun altında hemen soğutun ve kağıt havluyla yıkayın. Meyve gibi dondurun ve paketleyin, ancak şeker, su veya şurup ilave etmeyin.

Meyve ve sebzeleri açık havada kurutmak için onları bitkiler yanında bahçede bırakın ve onları bahçe elbiselerinden korumak için ince örgü ile örtün. Örtünen örgü veya çuval bez torbalarına saklayın. Uzun süreli kapalı depolar için, fasulye, mısır veya biberle birlikte kullanın ve bunları tavan arasına veya evinizdeki kuru, havadar bir mekana asın. Ayrıca, üretimleri büyük ekranlara yerleştirebilir ve evde veya dışarıda ev yapımı bir çerçevede tutabilirsiniz. Metaller, gıda içine sızabilecek zararlı kirletici maddeler içerebileceğinden, metal ekranlar yerine ağ kullanmak en iyisidir. Ekranları çatı veya araba yolu gibi ılık, kuru bir ortama yerleştirin ve onları böceklerden korumak için tülbent örtün. Onları çiğle nemli kalmalarını önlemek için gece getirin. Gıda dehidratörleri çoğu küçük cihaz merkezi veya indirim zincirinde kolaylıkla ve ucuza temin edilebilir. Rafların temizlik için kaldırıldığından emin olun. Enerji verimliliğini ve zamanlayıcılar, otomatik kapanma ve değişken sıcaklık ayarları gibi kullanışlı özelliklerini kontrol edin. İşleri basit tutmak için meyvelerini ve sebzelerinizi fırında uzun süre düşük sıcaklık ayarı ile kurutun. Ya da, ekranlı rafların birkaç katmanlı bir kutuya küçük bir ısı kaynağı ekleyerek kendi ısı kazancınızı yaratın. Aşırı ısınmayı önlemek için ısı kaynağı ilk tepsiden en az 6 inç aşağıda tutulmalıdır.

Jöle için, bir tencereye yaklaşık 5 kere çilek ilave edin ve onları bir patates ezici ile ezin. Tencereye 1.5 su bardağı su ekleyin ve zaman zaman karıştırarak kaynatın. Beş dakika veya ihale oluncaya kadar pişirin. Karışımı bir jöle çantasına veya tülbent koyun ve suyu saklarken bir gece boyunca boşaltın. Meyve suyunu bir su ısıtıcısına boşaltın ve 6 bardak şeker ilave edin, yüksek bir alev üzerine ısıtın, kaynatıncaya kadar ısıtın. Karışımın kaynadığı sıcaklığı not etmek için bir termometre takın. İlk kaynama noktasının 8-10 derece üzerine kadar ısıtır, daha sonra ısıtılmış steril kavanozlara karıştırın ve üst kısmında 1 1/2 inç oda bırakın. Kaynama banyosuna yerleştirin veya kavanozun üstünü kapatmak için parafin kullanın. Soğutulduğunda etiketleyin ve serin, kuru bir yerde saklayın. Meyvenizi sıkıştıracak, korur veya marmelat yapacaksın, önce iyice yıkayıp soyun, sonra ısırık parçalarına kesin. Kaynatın ve pota meyve ekleyin, patates ezme makinesi ile ezin, gerekirse daha fazla su ilave edin. Şeker ve limon suyu ekleyin, sonra kaynayan karışıma sürekli karıştırarak ekleyin. Bir et termometresi kullanarak, sıvının sıcaklığını test edin ve karışımı, kaynama noktasının 8-10 derece F üstüne ulaştığında ocak üstünden çıkarın. Saklamadan önce karışımı birkaç dakika soğumaya bırakın.

Deniz seviyesinden 1000 feet yükseklikte bir yükseklikte yaşıyorsanız kaynama süresini artırın.