tavuk koparmaya nasıl

Tavukları arka bahçede kendiniz yükselterek veya çiftçiden doğrudan ve sağlam bir şekilde almanız, tertemiz taze bir kuş alacağınızı garanti etmenin bir yoludur. Maalesef, aynı zamanda pişirmeden tavuğu çıkarmanız ve temizlemeniz gerektiği anlamına gelir. Bu özellikle zor değildir, ancak en iyi açık havada yapılan dağınık bir süreçtir. Aynı anda birkaç kuş yapıyorsanız, açık havada bir ocak yardımcı olur, ancak bir veya iki kişi için ocağınızdan bir sıcak su tenceresi yeterlidir.

Bir tavuk ve bir galon ya da iki su da tutabilecek kadar büyük bir pot seçin. Suyu ocakta veya açık ocakta 125 – 140 derecelik bir sıcaklığa erişene kadar ısıtın. Ocakta ısıttıysanız, kabı açık havada getirin.

Bir çift kalın eldiven eldivenini çekin. Tavuğu ayakları ile kaldırın ve sıcak suya daldırın.

Tavuğu sıcak su yüzeyinin altına bir sopayla veya uzun ahşap kaşıkla tutun. Sıcak suyun tüylere nüfuz ettiğinden ve kuşun tüm cildine ulaştığından emin olmak için tencerenin etrafında birkaç kez döndürün.

Tavukları sudan 30 ila 60 saniye sonra çıkarın ve temiz tente veya plastik torbaya koyun. Çekip çıkarmayacakları kanatlardan başlayarak tüylerini çekin ve ateş ederken daha kolay uzaklaşın. Kuşu tüyleri yönünüze doğrultacak şekilde tutun ve sonra vücudunuzdan koparın, böylece tüyleri doğal yönlerine keskin bir açı ile çekiyorsunuz.

Bütün tüyü kaldırana kadar devam edin. Kuş parçalarını kesmeye çalışmak yerine, kuşun kanat uçlarını makas veya keskin bir bıçakla kesmeyi tercih edebilirsiniz. Bazı kuşlarda, küçük, tüy benzeri kanca kelimeleri bulunacaktır. Bunları bir çift pense ile çıkarın veya bir meşale ile kavurun.