sürünen bir jenny için kesim nasıl yayılır

Lysimachia’nın resmi adı olan Jenny’ye sürünen, sersemlik ve gevşeklik denir. Bitki, çoğunlukla zemin örtüsü olarak kullanılan asma benzeri bir büyümeye sahiptir. Yaz aylarında, Creeping Jenny, açık yeşil veya sarı yapraklarla üzüm boyunca küçük, beyaz çiçekler geliştirir. Hızla çoğalır ve yakında kök geliştirecek mevcut bir asma kökünden kesilerek aşılanabilir.

Yapraklı ama açık yaz çiçeği olmayan yaz boyunca Jenny sarmaşık sürünen bir yer süsleyin. Bir çift el budama makinesini kullanarak ucu ucundan 3 ila 5 inç uzakta asmayı kesin. Asma üzerinde düz kesim yapın.

Tüm yaprakları kesmenin en alttaki üçte birinden çekin.

1/8 fincan kök salgısı tozu bir çanağa dökün. Toz ile kaplı olana kadar kesimin en alttaki üçte birini hormona daldırın.

Steril saksı toprağı ile 4-5 inç çapında bitki saksısını en üst kenardan 1/2 inç kadar doldurun.

Bir parmak ile toprağın merkezinde 1 ila 2 inç derin delik oluşturun. Kesmenin toz haline getirilmiş ucunu toprağa yerleştirin ve ayağa kalkması için toprağı yukarı doğru bastırın.

Toprağı iyice ıslanana kadar suyun.

Plastik bir saklama torbasını ters çevirin ve nemi korumak için tencerenin üzerine koyun.

Tencereyi parlak fakat dolaylı güneş ışığına sahip bir alana yerleştirin. Kurumasını önlemek için toprağı günlük olarak hissedin, gerektiği kadar su ekleyin. Asma büyümeye başladığında, kökleri gelişir ve kalıcı bir yere nakledilebilir.