sivrisineklerin ısırılmasını önleme

Sivrisinek ısırıkları, cildi rahatsız edebilen rahatsız edici kaşıntı eşlik eder. Dang humması, sıtma, Batı Nil virüsü ve ensefalit gibi ölümcül hastalıkları da taşıyabilirler. Kendinizi sivrisinek ısırıklarıyla korumak için, onları püskürtmeye yardımcı olmak için yöntemler uygulamalısınız.

Cildinize sivrisinek itici uygulayın. DEET (N, N-Dietil-meta-toluamide) içeren böcek kovucularının sivrisinek ve diğer ısıran böcekleri püskürtmek için kullanılan en yaygın maddeler olduğu düşünülmektedir. Deride DEET uygulaması doğru bir şekilde izlenmelidir çünkü bu maddenin yüksek konsantrasyonları toksisiteye neden olabilir. Yetişkinlerde yetişkin deride önerilen DEET miktarı yüzde 30 ila 35, çocuk cildi için güvenli olduğu düşünülen miktar yüzde 6 ila yüzde 10 arasında olmamalıdır. DEET’i cildinize uyguladığınızda, sivrisinek ısırmalarına karşı toplam koruma sağlamak için bölgeye eşit şekilde yayılmaya dikkat edin.

Sivrisinekleri püskürtmek için permethrin kullanın. Bu güçlü böcek kovucu, giyim, çorap, ayakkabı, uyku tulumu, sineklik, battaniye ve diğer kamp dişlileri üzerinde kullanılması önerilir. Aynı zamanda geyik sineklerine, kenelere, pirelere ve diğer ısıran böceklere karşı da korur. Bu asla cilde uygulanmamalıdır.

Açık renkli kıyafetler için gidin. Sivrisinekler, nektar ve et kadar aynı renkteki renklere çekilir. Açık havada giderken koyu renkli kıyafetler ve parlak, çiçekli baskılar giymekten kaçının. Boynunuz ve yüzünüz dahil, vücudunuzun çoğunu kaplayan açık renkli giysiler giyin.

Dışarıdayken kendinizi kokusuz bırakmaya çalışın. Sivrisinekler, vücuda kuvvetli bir koku çekmektedir; bu nedenle, kalabalıkta belirli kişiler seçerler. Açık hava planlarınız olduğunda, ağır parfüm ve kokulu losyonlar kullanmaktan kaçınmanız önerilir. Ayrıca, sivrisineklerin olası cazibesini önlemek için güçlü kokulu sabunlar ve şampuanlardan kaçının.

Dışarıda kalırken zaman ve havayı izleyin. Sivrisineklerin, akşamın erken saatlerinde sabahın erken saatlerine kadar kişilere saldırdığı bilinmektedir. Bu saldırılar yaz mevsiminde, hava sıcak ve bunaltıcı olduğu zamanlarda daha da kötüleşir.

Yürüyüş veya kampa çıkarken hedefinizi seçin, özellikle de sivrisinek sokmasıyla yüksek alerjiniz varsa. Suları hala olan bölgelerden kaçınmalısınız ve bataklık bölgelerine girmekten kaçının, çünkü bu alanlar sivrisinek için ideal yerlerdir.

Bazı B1 vitaminleri ve sarımsak alın. 25-50 mg tiamin veya B1 vitamini günde üç kez alarak cildinizin sivrisinek ısırığına karşı korunmasına yardımcı olacaktır. Bu vitamin türleri açıkça cildinizi sivrisineklere karşı nahoş fakat insanlar için keşfedilmemiş belli bir koku üretir. Bu doğal itici, topikal böcek kovucu spreyler veya losyonlara karşı alerjik olanlar için önerilir. Büyük miktarlarda sarımsak yemek tiyamin almakla hemen hemen aynı etkiye sahiptir. Aynı zamanda cildinizin sivrisineklerin hoşunuza gitmeyecek belirli bir koku üretmesini sağlar. Tek fark, kokusu insanlara tespit edilebilir.

Giysilerinize ve kamp dişlilerine ezilmiş sivrisinek itici yaprakları yerleştirin. Catnip, biberiye, marigolds, citronella çim ve sivrisinek bitkileri gibi bitkiler, en iyi doğal sivrisinek iticileri arasındadır. Bu bitkilerin herhangi birinden yaprakları alıp giyecek, sırt çantası ve diğer kamp dişlileri üzerine ezin ve ovun. Bu bitkilerin ezilmiş yaprakları doğal itici sprey olarak da kullanılabilen su ile karıştırılabilir.