şeftali ağacında jöle benzeri sakalları nasıl önleyebilirim

Şeftali, Asya’nın yerli bir meyvesi olup, 2.000 yıldan uzun bir süre boyunca ekimi yapılmaktadır. Ohio State University Extension tarafından meyve kraliçesi olarak gösterilen şeftaliler popülerlik sıralamasında elma açısından ikinci sırada yer alır. Şeftalilerin başarılı bir şekilde hasadı, zamanında zararlı yönetimi de içeren sağlıklı kültürel uygulamalara bağlıdır. Ağaçların üzerinde jöle benzeri bir maddenin görünümü şeftali ağacının delici veya daha az şeftali ağacı delici istila ya da mekanik hasarın göstergesidir.

Ağacın içinde larvalar hareket etmeden önce şeftali ağacını kontrol etmek için önleyici gövde spreyleri uygulayın ve beyaz böcekler ağaç kabuğunda hala bulunur. Colorado Eyalet Üniversitesi Uzantısı, permetrin, esfenvalerat ve karbaril kullanımını öneriyor. Uygulama oranları ve miktarları için etiket talimatlarını izleyin.

Temmuz ayının birinci ve ikinci haftasında böcek ilacı ağacının gövdesine uygulayın. Zarflar bu tarihten sonra ağaç etrafında hâlâ görünüyorsa, Ağustos ayında ikinci bir başvuru yapın. Feromon tuzakları yetişkin böcekleri yakalamak için de kullanılabilir.

Daha az şeftali ağacı delici kontrolü için uzun süreli artık böcek ilacı uygulayın. Bu insektisitler doğasında önleyici niteliktedir ve yumurtaları açmadan önce zararlıları kontrol altına almaya yöneliktirler. Ohio State University Extension, klorpirifos veya endosülfan kullanımını öneriyor. Uygulama oranları için etiket talimatlarını izleyin.

Genellikle Eylül ayı başında olan yetişkin uçuşunda yüksek pestisit sıkacağı için pestisit uygulayın. Zararlıların ışık istilalarını kontrol etmek için tek bir uygulama sıklıkla yeterlidir.

Ağaç yaralarındaki fungal enfeksiyonları kontrol edin, zira bu bazen şeftali ağaçlarındaki jöle benzeri sızıntı maddesinin sebebi olabilir. Texas A & M University Extension, ağaç iyileşirken mantarın büyümesini önlemek için yeni yaralar veya kesikler üzerine captan mantar ilacı kullanmayı önermektedir. Etiket başına talimatları uygulayın.

Bir çim biçme makinesi yanlışlıkla ağaçta çatlak ve kesikler yaparsa, çimeni ağaca çok yakınından çıkarın ve bir malç tabakası uygulayın. Ağaç döşeme tabakasını, ağacın biçicinin sokulumlarına maruz kalan alanlarını koruyacak kadar derin yapın.