russet patates nasıl hazırlanır

Russet patates, ronningers.com’a göre Amerika Birleşik Devletleri’nde en çok üretilen patates çeşididir. Buna rağmen, pirinç patatesler her yerde yetiştirilemez. Russets, geç olgunlaşmakta olan patates çeşididir ve yer altından uzun süre gereklidir. Bu nedenle, sıcak iklimlerin soğuk hava yumrularında çürümeye ve bakterilere neden olması nedeniyle Amerika Birleşik Devletleri’nin en güneydeki bölgelerinde olduğu gibi sıcak iklimler russet patateslerin yetiştirilmesi için uygun değildir. Bu nedenle bu patatesler sadece soğuk kuzey iklimlerde yetiştirilmelidir; Florida ve Güney Teksas’ta yeteri kadar gelişmezler. Mart ayı başında russet patatesler hazırlayabilirsiniz.

Tohumluk parçalarını seçin. Patatesler, önceden yetiştirilen patateslerin fiili tohumlarından yetiştirilir. Daha önce yetiştirilen bitkilerden, bakkaldan veya bahçe dükkânından patateslerden tohum parçaları seçebilirsiniz. Küçük tam patatesler de tek tohum parçaları olarak kullanılabilir. Büyük bir kaba patates dört parçadan altı parçaya bölünür ve her parçanın en azından bir gözü (bir düğmeye benzeyen) olduğundan emin olun. Her tohum parçası yaklaşık 2 gram ağırlığında olmalıdır.

Büyüyen sezonunuza vakit gösterin. Russet patatesleri olgunlaşmak için geç mevsimliktir; yani, ortalama olarak, olgunlaşmak için neredeyse iki kat fazla zaman ayırır; 100 ila 130 gün arasında. Bu nedenle, toprak altında uzun süre gerektirirler ve bu da onları çürümeye karşı daha hassastırlar.

Toprağı hazırla. Patates nispeten doyurucu ve çoğu toprak çeşidinde büyüyebilir, ancak toprak boşaltılmalı ve gübrelenmelidir. Toprak yoğun kil ise, organik madde ile iyice sürdürün. Tohum patateslerini dikmeden önce azotlu, fosfor bakımından zengin bir kimyasal gübreyi, örneğin 6-24-24 veya 8-24-24 gibi gübre gübreleriyle gübreleyin. Dikmeler için birbirinden yaklaşık 24 inç uzaktaki sıralara kadar.

Her tohum patatesini yaklaşık 12 inç aralıklarla toprakta 1 ila 3 inç derinlikte yerleştirin. Sıra sıra yatırın. Bitki topraktan çıktıktan sonra, yabani otları yok etmek ve düşük bir toprak sıcaklığı sağlamak için onu organik malçla kuşatın.

Her patates bitkisinin ortaya çıktığı kadar toprak ekleyin. Patatesler yeteri kadar büyüdüklerinde, yumru toprağın dışına çıkmaya başlar. Erken güneşe maruz kalma patatesleri yıkar ve onları yeşil haline getirir ve yakarlar. Büyüyen yüksekliğe karşı koymak için, patates bitkisinin tabanında bir sırt oluşturmak üzere bir çapa kullanarak tepeyi topraklayın. Patatesleri saklamak için her hafta höyüğe daha fazla toprak ekleyin. Kesimlerin genç patatesleri yok etmesi nedeniyle, çember atarken patatesleri bastırmamaya özen gösterin. Patatesin tabanına yerleştirilmesine bir alternatif, her bitki çevresindeki toprağı siyah plastikle kaplamaktır.

Su düzenli olarak. Düzenli sulama yeterli büyümeyi sağlar ve toprağı soğutur. Russet patatesleri, içinde büyümek için serin topraklara sahip olmalı veya çürümeye başlayacaktır.