powerpoint sunumları nasıl yayınlanır

PowerPoint slayt gösterileri gibi sunum dosyalarınızı Web’e yayınlamak, çalışmalarınız için biraz dikkat çekmenizi ve dosyalarınızı sabit sürücüler yerine çevrimiçi olarak kaydetmenizi sağlayan basit bir işlemdir.

Google Docs veya Zoho Writer gibi çevrimiçi belge servislerini kullanarak sunularınızı çevrimiçi oluşturun, saklayın ve paylaşın. Her ikisi de, Word, Excel ve PowerPoint’i taklit eden belgeler de dahil olmak üzere çevrimiçi olarak belgelerinizi oluşturmanıza izin verir ve bunları kullanmakta serbesttir. Her ikisinde de, kullanmaya alıştığınız kelime işlemci ve sunum yazılımıyla neredeyse aynı olan görev çubukları ve araçları bulunur; ancak tamamen Web üzerinde çalışıyorsunuz ve belgeleriniz çevrimiçi olarak kaydediliyor. Dokümanlarınızı kolayca e-postayla gönderebilir veya bir çalışma grubu ile paylaşabilirsiniz. En iyi şey, bu belgeleri kullanıcı kimliğinizi ve şifrenizi kullanarak herhangi bir bilgisayardan açabilmenizdir.

Sunumlarınızı araç çubuğunda bulunan “Yayınla” düğmesine basarak doğrudan Google Dokümanlar’dan veya Zoho Yazar’dan yayınlayın. Google, sununuz yayınlandıktan sonra, URL’yi bulunabileceği yere götüreceksiniz. Bu, yalnızca sununuzun Web’de olduğunu ve herkesin görebileceğini gösterir. Belgelerinizi yalnızca gözleriniz için özel olarak tutma seçeneğiniz de vardır.

Slayt gösterilerinizi diğer üyelerle paylaşmaya teşvik eden giderek artan sayıda online tanıtım web sitelerinden biriyle ücretsiz bir hesap oluşturun. Tüm profil sunumlarınızla birlikte kendi profil sayfanızı alırsınız. Web sitelerinin çoğu size slayt gösterinizi özel veya herkese açık yapma seçeneği sunar. Bu sitelerin sadece birkaçı Slideshare, Viewbook, 280 Slides, Slideboom, Sliderocket ve Prezentit’tir (bkz. Kaynaklar).

Bilgisayarınızda yerden kazanmak ve herhangi bir bilgisayardan erişime izin vermek için PowerPoint sunularını masaüstünüzden veya sabit sürücünüzden bu çevrimiçi sunum sitelerinden birine doğrudan yükleyin. Sunularınızı, bu sitelerin herhangi birinden sabit sürücünüze geri yükleyebilirsiniz; bu, Web erişimi olmayan bir mekanda sunum yapmanız durumunda kullanışlıdır.

Bir sunum sitede oturum açtıktan sonra diğer sunuları gözden geçirin. Bu web sitelerindeki yüzlerce örnek aracılığıyla gezinerek diğer sunumcudan öğrenebilirsiniz.