plumeria nasıl yayılır

Plumeria veya frangipani, 30 fit yüksekliğe kadar büyüyen bir ağaçtır. Ticari tohumlar yaygın olarak bulunmadığından, kesim yoluyla çoğaltma genellikle en kabul edilebilir yöntemdir. Plumeria’nın gölgesi genellikle ağacın boyu kadar geniş. Çiçekler oldukça kokulu olup kırmızı, pembe, sarı veya beyaz renktedir. Bazı cutivarların çok renkli kutupları vardır. Her çiçeğin beş yaprakları “dümen” şeklindedir ve ilkbaharın başından ortalarına kadar çiçek açar.

Keskin bir bıçak veya budama makası ile 1-2 metre uzunluğunda sağlıklı görünümlü bir plumeria sapı kesin.

İki veya üç hafta boyunca iyileşmek için kuru bir alana koymadan önce yaprakları ve çiçek saplarını çıkarın. Bu, kesilen bölgenin iyileşmesini ve üzerinde dolaşmasını sağlar.

Dikimden önce kökleşen bir bileşikte plumeria’nın kesme ucunu daldırın. Bu isteğe bağlı olmasına rağmen, kök büyümesini teşvik eder.

Bitki örtüsünü karanlık bir yerde karanlıkta veya 5 veya 6 inç derinlikte bir tencereye koyun. Kesme işleminde yeni bir büyüme geliştikten sonra, daha parlak bir yere taşıyın. Nakil sırasında dikkatli olun – kök sistemi gevrektir. Kısmi gölge veya tam güneş ışığında en iyi büyürler.

Bir kez onu bitki plumeria su. Köklendirme işlemi sırasında fazla su tutmayın. Toprağın sulanması arasında kurumasına izin verin. İlk yıl boyunca bazı çiçekler bekleyin, ancak çok fazla olmazlar.

Her üç dört ayda bir plumeria bitkisini dölleyin. 10:30:10 gübre kullanın ve yeşillik çizgisinin yaklaşık 2 metre uzağına yayın. Gövde çapının her 1 inç için 1 lb. gübre ile davranın.

Kış aylarında sıcaklıkların donma değerinin altına düştüğü bir bölgede yaşıyorsanız plumeria’yı tencereye koyun. Bu, soğuk havalarda içeriye almanızı sağlar.