petunyaları nasıl yayabiliriz

Petunias (Petunia x hybrida) en popüler sıcakkanlı yataklama bitkilerinden biri, ilkbahardan sonbahara kadar bol renkli çiçekler sunar. Çok sayıda çeşit, tek renkten çifona, çok sayıda renkle çiçek açar. Çoğu hibrit, kesme yoluyla çoğaltılmalıdır, çünkü tohumdan doğru gelmezler. Diğer çeşitler tohumdan yetişecek. Petunyalar, ABD Tarım Bakanlığı bitki dayanıklılık bölgelerinde 9 ila 11 arasında dayanıklı uzun ömürlüdür ve başka yerlerde yıllıktır.

Belirli bir çeşit petunyum istiyorsanız, tohumunuzu kendi bahçe bitkilerinizden kurtarmak yerine satın alın. Kaydedilen tohumlar büyüyse de, çiçek şekli ve rengi genellikle ebeveyninkine benzemez. Petunya tohumları, onları toprağa dağıtmak için yaklaşık 1/2 çay kaşığı kuru kum ile karıştırmadıkça küçücük ve eşit şekilde ekilir.

Petunya tohumlarını, bölgenizin son donma tarihinden 6 ila 10 hafta önce içeride veya sera içerisinde başlatın. Turba ve perlitin eşit ölçüleri gibi topraksız bir karışım kullanın. Saksıya dökme karışımı ile alt kısımda drenaj delikleri olan bir kreş dolgusu doldurun ve tohum ve kum karışımını karışımın üzerine serpiştirin. Öğütülmüş tohumları karışıma sıkıca bastırın, ancak toprakla örtmeyin. Toprağı altdan suyun, böylece tohumları yıkamazsınız.

Çimlenme için, kapları parlak, dolaylı ışıkla yerleştirin. Normal oda sıcaklığında, tohumlar beş ila 15 gün içinde çimlenebilir. Tohumlar çimlenmek için yavaş olabilir. Çimlendirildikten sonra, fide günde yaklaşık 12 saat boyunca güçlü bir ışığa ihtiyaç duyar, bu nedenle gerekirse suni ışığa doğal ışık katın. Saksıyon karışımını nemli, ancak hantal olmamalı, alttan suya devam ettirin.

Fideler bir kaç kere gerçek yaprak geliştirdikten sonra, her bir fideyi kendi saksı karışımını kullanarak kendi 2 inçlik tencereye aktarın. Tencereyi doldurduklarında, fideleri bahçe yatakları, ekiciler veya asılı sepetler gibi kaplara naklettirin. Kapların boşaltılmasına dikkat edin. Tüm donma tehlikesi geçtikten sonra, uzay bitki üçlü veya tek tek gruplar halinde, 8 ila 12 inç aralıklarla, hızlı bir şekilde kapsama almak istediğinize göre.

Ana bitkinin tam bir klonunu elde etmek için, kök petunyaları kesimden alın. Yeni büyüme göründüğünde ilkbahar veya yaz başında yumuşak tahta kesim yapın. Bununla birlikte, yetiştiriciden bir lisansınız olmadıkça, patentli bir petunya çeşidinden kesilen ürünlerin çıkarılmasının yasadışı olduğuna dikkat edin. Ucunda yumuşak yeni bir büyüme gösteren bir dal arayın. Hastalıklardan korunmak için pruners’i sürtünme alkolüne batırılmış bir bezle temizleyin. Üzerinde dört veya beş yaprak bulunan, son yaprağın hemen altından kesilmiş bir kesim yapın.

Kesikleri köklendirmek için, yıkanmış drenaj delikleri olan 2 inç tencere ve 9 kısım suya 1 kısım ev tipi çamaşır suyu solüsyonu içinde beş dakika ıslatılmış ve daha sonra iyice durulanmıştır. Kapları nemlendirilmiş yarı turba ve yarım perlit köklendirme maddesi ile doldurun.

Kesimdeki son yaprağı veya ikisini çıkartın ve kök kökünü, kök salgılayan hormonda bulunan en fazla çıkarılan yaprağın çevresinden geçirin, fazlalıkları sallayın. Bir kurşun kalem ile kök ortamının ortasında bir delik açın ve karışımı taban etrafında sıkıca tutturarak kök dik konuma getirin. Tencereyi üstten gevşek şekilde kapatılmış açık bir plastik torbaya yerleştirin ve parlak ışık altına koyun. Günde birkaç kere kesip sürünüz ve köklendirme maddesini nemli, fakat hantal değil tutun.

Petunia hızla kök salıyor. Harekete direnip güçleşmediğini görmek için kesmeyi hafifçe çekerek köklenme için test yapın. Yeni büyüme başlarsa, kesimin kök salmış olduğunun bir işaretidir. Köklü kesimleri, aynı saksı karışımını kullanarak ve drenaj delikleri olan 4 inç tencereye nakletin. Karışımı üstten sulama yaparak nemli tutun. Köklü kesme tencereyi doldurduktan ve kökler birlikte saksı karışımını tutar, yavaş yavaş bahçe koşullarına alışmış olan bitkiyi bir iki hafta boyunca elde edin. Tüm donma tehlikesi geçtiğinde kesimi güneşli bir yerde tesis edin.