patlıcan nasıl budar

Patlıcan, domates ve biber bitkilerinin bahçe kuzenleridir. Arka bahçe bahçesinde patlıcan yetiştirdiğinizde, domates bitkilerine benzer şekilde büyümelerini bekleyin. Bahçıvanlar genellikle büyümekte olan mevsim boyunca boyu büyüyüp büyüdükleri için patlıcan bitkilerini kendilerine yeterli destek vermek için kullanırlar. Bitkilerin düzgün büyümesini ve lezzetli patlıcan lütufü üretmesini sağlamak için büyüyen mevsim boyunca patlıcanları dikkatle püskürtün.

Patlıcan bitkilerinin boyları büyürken izleyin. Patlıcanların sapları domates bitkilerine benzer şekilde büyür, ana sap ve yan dallar arasında emiciler görülür. Bu emiciler yok etmezseniz, bitki enerjisini yönlendirecekler ve az ve çok patlıcanınıza sahip olabilirsiniz.

Bıçaklar ana gövde ile aynı hizada olacak şekilde budama makaslarını yerleştirin ve emiciler gövde ile aynı hizaya getirin.

Çıkardıklarında kovadaki emiciler atın. Atılan bitki parçalarını bir bitkinin altındaki topraklarda çöpe bırakmayın çünkü bu bakteri ve bitki enfeksiyonunu doğurabilir.

Patlıcan boyunca hava dolaşımını iyileştirmek için en alttan iki veya üç branşın yapraklarını kesin.

Bulanık emzikleri çıkartarak, emici bulmak için patlıcanları haftada bir kez kontrol edin. Alt yaprakları her ay bir kere düzeltin.

Bazı bahçıvanlar patlıcan bitki enerjisini patlıcan üretimine yönlendirmek için bir patlıcan üzerindeki üç şubeyi hariç tutmayı seçerler. Bu yaklaşımı seçerseniz, patlıcan bitkisi çiçeklenene kadar bekleyin ve en verimli üç dalını bitkide bırakın ve gerisini çıkarın.