meyveyi nasıl koruyacağım

Bahar rivarından hazir çileklerden elmalara kadar meyvelerin aşırı miktarda bulunması, meyveleri mevcut pek çok yoldan biriyle korumak için birçok fırsat sağlar. Küçük bir çaba harcayarak, kiler rafları ve derin dondurucu çekmeceleri, yaklaşmakta olan kış aylarında korunmuş ve depolanmış, doğanın şıklığının renkli bir görüntüsüyle dolabilir.

Taze meyvenin koyulaşmasını, korunmadan önce askorbik asitle ıslatarak önleyin. Bir galon suya 3 gram asit ekleyin ve meyveleri emdirin, kullanmadan önce meyveleri boşaltın. Aynı sonuca ulaşmak için daha az miktarda limon suyu kullanın.

Meyveleri (şekersiz olarak) veya turta veya meyve dolgusu olarak tatlandırıcıda dondurun. Şeker ve sudan yapılmış basit bir şurup kullanın veya doğrudan şekere meyve ekleyin.

Dondurulmuş olana kadar çerez tepsilerinde meyveleri gibi meyveleri dondurun ve dondurucu poşetlerine koyun. Bu, aynı anda az miktarda meyveyi kullanmayı kolaylaştırır veya sağlıklı bir atıştırmalık olarak yemek yemenizi sağlar.

Daha hafif bir lezzet için meyve konservelerken şeker için bal veya akçaağaç şurubu koyun. Özel diyetler için meyve saklarken, şekersizleştirilmiş elma suyu, şekersiz beyaz üzüm suyu veya suni tatlandırıcılarla değiştirin.

Dondurucuda kaliteli meyve muhafaza etmek için cam dondurucu kavanozlar, plastik dondurucu kaplar veya dondurucu torbalar kullanın. Bu özel kaplar dondurucu koşullarında ürün bütünlüğünü korurlar.

Meyveleri reçel, jöle veya korur gibi muhafaza edin. Reçelin meyveleri var ve korunan meyvelerin hepsi meyvalıdır. Jöle filtrelenir ve berraktır.

Satın alınan pektine eşlik eden reçel ve jöle tariflerini izleyin. Pektin, meyve ürünlerini sıkılaştırmak için sıvı veya toz halinde gelir. Elma, böğürtlen, yengeç elma, üzüm ve erik gibi meyvelere, pektin eklenmesinin gerekli olmadığı kadar doğal pektin içerir.

Meyve, hafif, orta veya ağır bir şurup halinde ambalajlanabilir. Hafif şurup her 4 fincan su için 1/2 fincan şeker, çok ağır bir şurup ise eşit miktarda şeker ve su içerir.

Lezzetli bir meyve sosu için ocakta ağır bir tencerede elma, armut veya şeftalileri pişirin. Tatlı, tereyağlı bir sürüm için sosun hafifçe kahverengileşmesine izin verin. Meyve sosunu dondurucu poşetlerinde veya kaplarda veya konserve kavanozlarında işleyin.

Pint veya kuvart kavanozlarında saklamak için sıcak paket veya soğuk paket meyve. Çiğ ambalaj veya soğuk meyveleri temiz kavanozlara, meyve ve işlem üzerine sıcak şurup dökün. Meyveyi sıcak paketlemek için, çiğ meyveleri sıcak şurupa ilave edin, kaynatmaya yeniden ısıtın ve sıcak meyve ve şurubu kavanozlara ve işlemeye koyun.

Meyveleri tek tek meyve dilimleri veya meyve derisi olarak kurutmak için bir gıda dehidratörü kullanın. Kurutulmuş meyveleri hava geçirmez kaplarda saklayın ve önlem olarak dondurucuda saklayın.

Sezon boyunca meyve saklarken kaliteli malzemelerle ve saklama kaplarını kullanın ve kullanın.

Aynı miktarda şekerlendirilmiş ve şekersiz meyveleri bir bidonda işleyin. Sadece kavanoz boyutu işleme süresini etkilemelidir.