meyve kaçakçılığı nasıl

Hazırlanan haşlanmış meyve basittir ancak şirkete hizmet etmek için yeterince zariftir. Dondurma, muhallebi veya pound kekinin üzerine kaşıkla veya indirgenmiş şurupta domuz veya tavuk ile servis yapın.

Soyulması için meyve hazırlayın, iyice yıkayıp kurutun ve çukurları ve çekirdekleri çıkarın. Tarifi ve seçtiğiniz meyveye bağlı olarak, meyveleri soymayı veya soymayı sağlam bırakmayı seçebilirsiniz. Elmalar ve armutlar en iyi soyulur, ancak yumuşak tenli meyveler – şeftaliler ve erikler gibi – kendi soyulmamış hallerinde kalabilirler. Meyveleri eksiksiz bırakın ya da kaçak avcılığın yarısına veya ikiye bölün.

Avlanma sıvısı olarak su, şarap, köpüren elma şarabı veya diğer ruhları kullanabilirsiniz. İki ya da üç parçayı bir parça şekere koyun, sonra malzemeyi biraz pürüzsüz, biraz tatlı bir şurupta pişirin. Granny Smith elmaları gibi Tart meyveleri, meyve brendi veya benzeri bir ruha maruz kaldıklarında lezzetlidir, tatlı bir kırmızı şarapta haşlanmış olunca daha narin armutlar iyi olur. Bununla birlikte, işlemin meyvenin doğal şekerlerini süzebileceği için, tüm meyveler, kaçak sürme sırasında en azından şeker ister.

Sıvıyı ve meyve türünü tamamlamak için çeşnilik veya aroma eklentileri seçin. Hafif elma, armut ve şeftalileri sopa tarçın, yıldız anasonu, taze zencefilli dilimler veya bütün karanfille jazz haline getirin. Split vanilya fasulye, farklı, zengin bir lezzet ve aroma sağlar. Başka bir seçenek ise şekerin bir kısmını veya tamamını balla değiştirmektir. Daha hafif bir alternatif için limon veya portakal kabuğu ilave edin ve kavrulmuş meşrubat serpin. Avlanma sürecinin başında baharat ekleyin.

Büyük bir tencerede, su ya da şarabı, şekeri ve baharatları sıvı ısınana ve şeker eriyene kadar ısıtın. Hazırlanan meyveleri sıvı ile tamamen kapladığından emin olarak dikkatle ekleyin. Çoğu meyveyi 12 ila 15 dakika boyunca sıklaştırın, onları tamamen suya daldırın. Bir parçanın merkezini keskin bir eşleme bıçağı ile hafifçe delerek meyvayı test edin: Nokta dirençsiz girerse, meyve hazırdır. Tencereyi ısıdan çıkarın ve lezzetleri daha da emmek için haşlama sıvısında meyvenin soğumasını bekleyin.