kuş yuvası ladindağı budamak nasıl

Kuş yuvası ladin (Picea abies “Nidiformis”), ABD Tarım Bakanlığı bitki dayanıklılık bölgelerinde 3-7 bölgelerinde cüce, çok merkezli ve daima yeşil bir çalı türüdür. Yeni yaprakları ilkbaharda kireç yeşili ortaya çıkarmaktadır. Çalı ortak adını ortasında bir kuş yuvası gibi görünen bir depresyondan alır. Genellikle kompakt bir top oluşturur, ancak diğer şekillerde budama yapılabilir. Çalılık yavaş büyür, çünkü ciddi budama gerekli değildir. Bununla birlikte, hafif budama önerilir, çünkü çalıların daha yoğun bir taç geliştirmesine yardımcı olur ve ölü dallardan kurtulmasına yardımcı olur.

Kuş yuvası ladindaki şekeri, Mayıs sonunda veya Haziran başında arzulanan biçime ve boyuta getirin. Yükselen bacaklardaki eğik kesimler yapmak için küçük çit kesme makasları kullanın, böylece suyun kesimlerinde toplanmasını önler. Her budama dalında en az bir canlı tomurcuk bırakın, tomurcukun yarısı kadar budama yapın, yoksa dal muhtemelen ölecektir.

Çalıların şeklini koruyarak geliştikçe hafifçe yeni büyümesini temizleyin. Kuş yuvası ladindaki tepede iki önde sürgün gelişirse, çalıları yapısal açıdan sağlam tutmak için bypass makasları kullanarak daha zayıf olanı budayın.

Kanopiyi açmak için eski bir kuş yuvası ladindaki alt dalları temizleyin. Kalemlerden daha kalın dallar budama testeresi gerektirebilir.

Hastalıkla özdeşleşmiş dalları kesip, en yakın yaşam yan dalına budamak veya kuş yuva ladindaki ana gövdeye budamak. Bahar aylarında hastalıklı sporlar çıkmadan önce kışın bu dalları budayın. Bug istilaları ile enfekte sürgünleri kesin. Hastalıklı veya böcek ile enfekte olmuş kesikleri bir çöp torbasına koyun ve atın. Kesikleri arasında ve sonunda hastalığı yaymaktan kaçınmak için tüm enfekte materyal çıkarıldıktan sonra makasları% 10 oranında bir çamaşır suyu çözeltisi ile dezenfekte edin.

Ölü veya zarar görmüş kuş yuvası ladin şubelerini çıkarıp, ana gövde ile aynı hizada kesin. Hava kuru olduğu sürece ölü dalları yıl boyunca süpürmektesiniz. Aksi takdirde, budamanın geri kalanını yaptığınız Mayısın sonlarında veya Haziran ayının başlarında kaldırın.

Bir kuş yuvası ladindaki yanal dallara geri dönerken, dalın kaldırılmasıyla 45 dereceden daha fazla olmayan bir açı oluşturacak şekilde birini seçin. Kestiğiniz dalın en az yarısı kaldırılacak olan dalın belli bir çapa sahip olduğundan emin olun.