küçük akçaağaç ağacını budamak nasıl

Akçaağaç ağaçlarının pek çok çeşidi Amerika Birleşik Devletleri’nde büyür ve kabuğun ve akçaağacın yaprakları ağacın çeşitliliğine bağlıdır. Akçaağaç ağaçlarının çoğu çeşitleri 20 ila 30 feet yüksekliğe kadar büyüyebilirken, aşılanmış cüce ağaçlar gibi bazı akçaağaçlar yalnızca birkaç metreye kadar büyüyebilir. Tam boyda bir akçaağaç ağacı gibi, küçük veya cüce bir akçaağaç ağacı, sağlıklı ve gelişen bir şekilde budamak için bir miktar budama gerektirir.

Mayıs, Haziran, Temmuz, Kasım veya Aralık aylarında çeşitli akçaağaç ağaçlarını budayın. Virginia State Üniversitesi’ne göre, ağacın çiçek açtığı yaz aylarında budama veya ağacın uyurken kış aylarında budama ağacı sızdırmaz.

Hasar görmüş veya ölü ağaçları çıkarın. Bir dalın veya bacağın sağlıklı olup olmadığından emin değilseniz, havlamayı temiz bir bıçakla küçük bir kesim yapın ve sağlıklı yeşil içeriye bakın. İç kahverengi ve karanlık görünüyorsa, kol veya bacak çıkarılmalıdır. Küçük ekstremiteleri bahçe makası ile kesin ve büyük branşları, budama testeresi ile gövdeye bağlayan büyük yaka veya yakayı keserek çıkarın.

Güneşe erişimi olmayan tacın alt kısmındaki dalları kesin. Ayrıca, birbirlerini aşan ve sürtünen dalları da çıkarın.

Taç çok yoğun hale gelirse, küçük akçaağaç ağacının dalları ve ekstremitelerinin yaklaşık üçte birini geriye doğru kaydırın. Hangi dalları ve bacakları çıkarmayı seçerken, geride bıraktığınız dalların ve kolların güneş ışığına eriştiğinden emin olun.