klematis için nasıl bitki ve bakım yapılır

Clematis, bahçe dünyasında “Tırmanıcıların Kraliçesi” olarak bilinen birçok çiçekli bir asma türüdür. Clematis, çiçeklenme bölümündeki adımını atmadan önce güçlü bir kök üssü kurmak için birkaç yıl alırken kesinlikle beklemeye değer. Bu bitki, 12 fit yüksekliğe kadar yükselir ve 3-4 fit genişliğe yayılır. Birden fazla dikim bitkileri 3-4 feet aralıkla ayırmak için aşağıdaki adımları takip ediyorsa.

İlkbaharda veya yaz başlarında bir ayak derinliğinde ve bir ayak genişliğinde bir delik kazın.

Delikten gelen toprağı kompostla karıştırın, gevşek bir doku elde edilinceye kadar karıştırın. İdeal olarak bu, sizi çok karanlık bir toprakla bırakmalıdır.

Zenginleştirilmiş toprağı kullanarak deliğin dibinde bir höyük oluşturun. Bitkiyi höyüğün üzerinde konumlandırın ve köklerin höyüğün üstünden geçmesine izin verin.

Kökleri örtün ve deliğin zenginleştirilmiş toprakla doldurun, böylece bitki tacını toprak seviyesinin yaklaşık 2 inç altına tutun. Bu bitki tabandaki gölge ve üstteki güneşi sever.

Dikimde ve ilk sezon için düzenli olarak su (sabahları veya akşamları suya almayı tercih ederim ve her geçen gün bunu yaparım.) Bundan sonra aşırı kurulukta ve kuraklıkta suya ihtiyaç duyarsınız.

Malç ekmeği Clematis tabanına eklenerek nem muhafaza edilmesine yardımcı olur ve malç bozulduğunda bitki kökleri ve topraklarına besin maddeleri ve organik katkılar sağlayacaktır.

Büyüdükçe desteklemek ve tırmanmak için bir dayanak oluşturmak için Clematis’in arkasına bir parça kafes veya çit koyun.

Çiçeklenmeyi teşvik etmek ve Clematis’inizi sağlıklı tutmak için, çiçeklenme sezonundan sonra gerektiği gibi budamak ve her yılın Mart ayı sonlarında çiçek açan makarnanın hazırlanmasına hazırlıklı olmak için.