kiler rafı nasıl planlanır

Dikkatli planlama ve raf düzenlemeleri ile, boyutunuz ne olursa olsun tüm mutfak ve yiyecek öğelerinizi bir kiler içine sığacak şekilde hazırlayabilirsiniz. Kilerinize uyması gereken her şeyi ayrıntılara dökerek ve en sık kullanılan öğelerinizi daha erişilebilir raflarda düzenleyerek günlük ihtiyaçların yanı sıra mevsimlik öğeler de yapabilirsiniz. Mevcut raf çeşitleri, raf düzenini tüm kiler ihtiyaçlarınıza göre uyarlamanıza izin verir.

Kilerinizde saklamak istediğiniz her şeyin bir listesini yapın. Mutfağınızın ve diğer depolama alanlarının etrafına bakın ve kilerde olması gereken her şeyi yazın. Paketlenmiş ve taze gıda maddeleri, küçük ev aletleri, yemekler, mop ve süpürgeler gibi temizlik malzemeleri ve toplu olarak satın aldığınız her şeyi dahil edin.

Her maddeyi günlük, haftalık, aylık veya çok sık kullanıp kullanmamamanız gerekip gerekmediğini yazın. Yaz barbekü araçları veya Noel çerez kesiciler gibi mevsimlik öğeleri belirleyin.

Tahıllar veya baharatlar gibi benzer öğeleri bir araya toplayın. Bunlar kiler raflarında bir arada olacaklar. Genellikle bir öğeden daha fazlasına sahipseniz, belki de toplu satın alma yoluyla da bunu da yazın.

Listenizdeki kiler öğelerinin her biri için ihtiyaç duyduğunuz raf türlerini belirleyin. Baharatlar veya küçük teneke kutular gibi küçük nesneler için çekmece çekmecelerini düşünün ve kolay erişim için açık rafları kullanın. Izgaralar ve kavurma tavaları gibi daha büyük kap eşyaları için derin raflar ekleyin.

Kilerinizin her bir duvarı için bir plan çizer ve duvarın yüksekliğini ve genişliğini not edin. Her rafın nerelerde olacağı çizgiler çizin, ilk önce 10 inç aralıkla yerleştirin. Duvar rafı için duvarın yüksekliğini kullanın ve tanımladığınız farklı raf tiplerini ekleyin.

Planınızı her rafta olacak öğelerle etiketleyin. Mevsimsel veya nadiren kullanılan en üst raflara ve daha sık kullanılan raflara kullanılan öğeleri koyun. Çocukların kendilerine kolayca ulaşabileceği kiler kapısının yakınındaki alt raflara sağlıklı aperatifler veya meyve suyu kutuları gibi öğeler yerleştirerek kiler çocuklara dostça kılar. Rafları duvara yerleştirin ve uzun paspaslar ve süpürgeler saklamak için aşağıda bir boşluk bırakın. Temizleme malzemelerini yiyecek öğelerinden ve çocukların erişemeyeceği yükseklikte ayrı bir rafta saklayın. Daha büyük parçaları bir rafın arkasına koyun.

İçeriğin kolaylıkla izlenebilmesi için tel sepetler veya şeffaf plastik kutular gibi şeffaf saklama kapları kullanın.

Ayarlanabilir raflar ihtiyaçlarınız değiştiğinde kilerinizi yeniden düzenlemenizi sağlar.

Büyük ve uzun eşyaları yerleştirmek için planınızdaki raf aralığını ayarlayın. Alanın daha verimli kullanılması için, bu raflara depolama konteynerleri veya tenekeleri koyun. Kiler listesine tüm öğeleri eklediğinizden emin olun.

Planınıza gösterilen farklı raf uzunluklarını bir araya getirerek ihtiyacınız olan her raf türünün toplam miktarını hesaplayın.