Kendi hesabına çalışırken ulusal sigortayı nasıl öderler

Ulusal sigorta, İngiltere’de ödenen bir vergi. Ulusal sigorta primleri Majesteleri Gelir ve Gümrükleri (HMRC) hizmeti tarafından toplansa da genel vergi fonlarının havuzuna eklenirse de güncel primler, kişilerin annelik izni ödemeleri gibi belirli devlet yardımlarından yararlanmalarını sağlarlar; aksini iddia edemezler. Bağımsız çalışanlar, sabit oranlı ulusal sigorta primlerini ve ayrıca her yıl yaptıkları karın seviyesine dayalı katkı payı ödemektedir. Serbest meslek sahibi iseniz, ulusal sigorta primlerinizi çeşitli şekillerde ödeyebilirsiniz.

Ulusal sigorta primleri dört sınıfa ayrılır. Serbest çalışan şahıslar için 2. ve 4. sınıf katkıları geçerlidir. Sınıf 2 katkı paylarınızı, kazancınızın seviyesine bağlı olmayan sabit bir oranda ödersiniz, ancak kazançlarınız yılda 5,075 pound’dan azsa ödemek zorunda kalmazsınız. Kazançlarınız bundan düşükse, katkıları ödemeniz gerekmediğini belirten bir Muafiyet Sertifikası için başvurabilirsiniz. Sınıf 2 katkı payı ödemeniz gerekiyorsa, hafta başına 2,40 liraya ayarlanır.

Serbest meslek sahibi iseniz ve Sınıf 2 katkı paylarından daha fazlasını kazandıysanız, bu katkıları ödemek için çeşitli yollar vardır. HMRC’nin ödemelerini her ay banka hesabınızdan yapmasını sağlayan otomatik ödeme yoluyla aylık olarak ödeme yapabilirsiniz. Telefonla ya da İnternet bankacılığıyla ödeme yapabilirsiniz, ancak HMRC banka bilgilerini doğru bir şekilde girdiğinizden emin olmalısınız ve HMRC’nin ödemeyi hesabınıza uygulayabilmesi için kendi ulusal sigorta numaranızı referans olarak sağlamalısınız.

Herhangi bir vergi yılda serbest meslek kazançlarınız 5,175 lirayı aştığında, Sınıf 4 ulusal sigorta primlerini ödersiniz. Bu tutardan yüksek olan ve 43.875 liraya kadar olan tüm kazançlarınız için, kazancınızın yüzde 8’i Sınıf 4 ulusal sigorta katkıları olarak ödemek zorundasınız. Bu üst sınırın üstündeki kazançlarda yüzde 9’luk bir puana sahip olmanız gerekir. Sınıf 4 primlerini ödemek zorundaysanız, genel gelir vergisi öz-değerlendirme iadesi formunda ödemek zorunda olduğunuz tutarı hesaplarsınız ve çek, internet bankacılığı ya da internet bankacılığı ile gelir vergisini ödediğinizde bu katkı miktarını dahil etmeniz gerekir. CHAPS ödemesi.

3. sınıf katkıları, ulusal sigorta katkılarınızın güncelliğini sağlamak için ek ödemeler yapmak için kullanılır. Kendi hesabınıza çalışıyorsanız veya yurtdışında çalışıyorsanız ve Birleşik Krallık’ta vergi ödemiyorsanız, katkı kaydınızda bir boşluk olabilir. Katkılarınızı güncel hale getirmek için bir defalık Sınıf 3 ödemenizi yapabilirsiniz. Sınıf 2 katkılarıyla olduğu gibi, Sınıf 3 ödemelerini doğrudan bankamatik, internet ya da telefon bankacılığı ya da bir postane yoluyla yapabilirsiniz. HMRC, posta gecikmelerinden ve çekle ödeme yaparsanız oluşabilecek maliyetten kaçınmak için elektronik ödemeyi kullanmanızı önerir.