Kantalopları ve karpuzları nasıl saklayabilirim?

Karpuz ve kantalpes aynı koruma yöntemlerine ihtiyaç duyar. Raf ömrünü uzatmak için meyveler dondurucuda muhafaza edilmelidir. Ürünü dondurucuda saklamadan önce, bir şurup solüsyonu hazırlanmalıdır. Şurup, meyveleri dondurucu yanıklarından korur. Hazırlanan şurup ayrıca rengi, dokuyu ve lezzeti korur. Karpuzları ve kantalleri dondurduktan sonra, taze ürünün tadına bakmaya hazır olduğunuzda buzdolabında onları çözdürün.

Bir tencerede 4 fincan ılık suyun 1 fincan şeker ile birleştirilerek orta bir koruma şurubu oluşturun. Karışımı düşük sıcaklıkta ısıtın ve şeker eriyinceye kadar karıştırın. Hazırlanan şurubu buzdolabında soğutun.

Kavunların dışını serin, akan suyla yıkayın. Kir ve enkaz kaldırmak için sebzeli bir fırça ile cilt üzerine ovun.

Karpuz veya kantalpe yarısı dilimleyin. Tohumları çıkarın ve üründen dilimleyin. Kavunları küp, dilim veya topa kesin.

Meyveleri dondurucu kaplara yerleştirin. Şurubu kantalup veya karpuz dilimleri üzerine dökerek onları tamamen örtün. Genişleme sağlamak için 1/2 inç üst boşluk bırakın. Dilimlenmiş meyveyi şurubu bastırın.

Dondurucu kaplarını sıkıca kapatın. Kapları dondurucuya yerleştirin ve üretimleri 12 ay içinde kullanın.

Bir şurup solüsyonu hazırlayamıyorsanız, 5 libre üzerine 2 ¼ fincan şeker serpin. Dilimlenmiş karpuz veya kantal torbası. Meyveyi şeker ile örtmek için karıştırın ve dondurucu kaplara koyun.

Bütün kantaluarı 36-41 derece arasında muhafaza edin. Yüksek nemde saklamak için kantalüpe bir buzdolabında daha keskindir.

Bütün karpuzları 55 Fahrenhayt’ta veya oda sıcaklığında saklayın.

Kesilmiş karpuz ve kavun buzdolabında dört gün sürecek.