kan pıhtılarını nasıl önleyebilirim

Kan pıhtıları her yıl en az 100.000 Amerikalı öldürür. Genellikle pıhtı, tipik olarak seyahatte eşlik eden uzun oturma periyotlarında ortaya çıkar. Ayrıca hareketlilik eksikliği, gebelik, yaralanmalar, sigara ve dolaşımı sınırlayan diğer faktörlerden de oluşabilirler. Bir kan pıhtısı tıbbi olarak derin ven trombozu veya DVT olarak bilinir. DVT’nin belirtileri ve semptomları her zaman açık değildir ve yaş, sağlık durumu ve diğer faktörlere bağlı olarak artmış risk altında olan bazı insanlarda daha sık ortaya çıkma potansiyeline sahiptir. Kan pıhtıları çok insana zarar verdiğinden ve öldürdüğünden, pıhtının oluşmasını önlemek ve denemek için bazı DVT ile ilgili temel konuları anlamak için bazı adımlar vardır ve meydana gelirlerse ne yapmaları gerekir.

DVT, 60 yaşın üzerindeki insanlarda daha sık görülür. Bununla birlikte, hareketlilik eksikliği veya kısıtlılığı olan herkes eğilimli olabilir. Potansiyel DVT gelişiminden endişe duyuyorsanız, aşağıdakileri içeren bazı risk faktörlerine ilişkin bir özdeğerlendirme yapmalısınız:

Bacaklarınızda herhangi bir ağrı, uyuşukluk veya zonklama olduğunda daima dikkat edin. Kızarıklık veya mavimsi bir renk artışı gibi şişme veya renk değişiklikleri olup olmadığını görmek için bacaklarınızı inceleyin. Özellikle seyahat, hastalık veya diğer koşullardan dolayı hareketsiz durumdaysanız, bacak problemlerini asla göz ardı etmeyin.

Hiçbir zaman oturmayın veya bir doktor yatakta istirahat edip durmadığı sürece tamamen hareketsiz kalınamaz. O zaman bile, doktorunuzun veya hemşirenin bacaklarınızdaki kan akışını ve havuzdan pıhtıyla sonuçlanmasına yardım etmek için reçeteleme fiziksel terapiyi (ev ziyaretleri mümkün!) Düşündüğünden emin olun.

Bacak ağrısı, bacak renk değişiklikleri veya uyuşuklukları asla görmezden gelin.

Devam et. Kalkın ve uçak, tren veya otomobil gibi zorlu bir yerde en azından her iki saatte bir dolaşın. Sadece bir saat veya daha uzun süren bir gezi süresinin tamamında oturmayın.

50 yaşından küçük olduğunuzdan, düzenli olarak egzersiz yaptığınızdan veya risk altında olmadığınızı düşünmeyin; bacak pıhtılarına “karşı dirençli” olduğunuzu asla düşünmeyin.