kaldırılmış sebze bahçesi nasıl planlanır

Yükseltilmiş yataklarda bahçelenme ile zemin kat yataklarında bahçecilik arasında sadece bir fark var. Toprak kalitesini hazırlamak, büyümek için uygun sebzeleri seçmek ve yükseltilmiş bahçelerde mevsimsel değişimler planlamak zemin katta bahçe yaparken olduğu gibi aynıdır. Tek fark toprak su drenajında ​​yatıyor. Yükseltilmiş yataklar, su drenajının hızını arttırır ve yer seviyesindeki yataklara kıyasla daha sık sulama ve gübreleme gerektirir.

Besleyici açıdan zengin yeni topraklarla değiştirmek için mevcut kaldırılmış bahçe yataklarından eski toprak ve geçmiş bitki örtüsünün kalıntılarını çıkarın. Bölgenizdeki eski saksı toprağını veya toprağı da kullanabilirsiniz ve bahçe yataklarına besin maddeleri eklemek için taze komposto veya gübreyi karıştırın.

En çok tüketilecek sebzeleri seçerek kaldırılmış bahçenizde ekmek yapmak istediğiniz sebze türlerini seçin. Zemin seviyesinde bahçelerde olduğu gibi, bahçe sebzelerinin her çeşidinin yükseltilmiş bahçede etkin şekilde yetiştirilebileceğini unutmayın.

Her sebze için kaç satır gerektirdiğini ve her bitki arasında ne kadar alana ihtiyacınız olduğunu gösterin. Bitki tanımlama çubuklarını veya büyük zanaat çubuklarını kullanarak yükseltilmiş bahçe yatağını kesmek için bu alan ölçümlerini kullanın. Yükseltilmiş bahçenin karşı tarafları boyunca bir çift çubuk yerleştirin ve sebzeleri kesmek için çifti arasına uzunlukları bağlayın.

Tanıma çubuklarından birisini kaldırıp bahçeden çıkarın ve çubuğun her iki yanına yazın. Sola dönük tarafta, bölücünün o tarafına ekmek istediğiniz nevi sebzeyi yazın. Sopanın diğer tarafında, bölücünün o tarafına bitireceğiniz sebzeyi yazın. Bastırı, yükseltilmiş bahçe yatağının kenarına dayanarak yerine geri itin.

Yükseltilmiş bahçe yatağı içindeki ilgili bölümlere tohum veya bitki fidanı ekletin. Bu, bitki hastalıklarını gidermenize ve farklı büyüme aşamalarında bitki neye benzediğini bilmiyorsanız, hızlı bir şekilde belirli bitkileri belirlemenize yardımcı olur.

İhtiyacı keşfettiğiniz şekilde kaldırılmış bahçe sulayın. Yükseltilmiş bahçenin yapısı doğal olarak toprak drenajını arttırır, bu nedenle bahçeyi her gün sık sık sulamaya ihtiyaç duyulmaktadır. Yükseltilmiş bahçenin sulanması gerekip gerekmediğini belirlemek için, parmağınızı toprağa yapıştırın ve nem hissedin veya yapraklarda solmaya bakın.

Sulamayı arttırırken gübre uygulamalarının sıklığını artırın. Su kaldırılmış bir bahçe yatağından hızlı bir şekilde dışarı akar ve besinleri sürmek için birlikte alır. Başarılı bir bahçe, sulamada gerekli artışlarla yıkananların yerine daha çok gübre eklenmesini gerektirir.