ingiliz bluebells bitki nasıl

İngilizce bluebell (Hyacinthoides non-scripta), nisan ya da mayıs aylarında parlak mavimsi-mor, çan şeklindeki çiçeklerle çiçek açacak sert, ilkbahar çiçek açan bir ampuldür. Her İngiliz bluebell bitki, 15 zarif çiçek kadar spor yapabilir. İngilizce bluebells, özellikle İngiliz bahçelerinde yüzyıllardır yetiştirilen İngiltere’de sevilir. İngiliz bluebell, ağaçlıksız bir bitki olmasına rağmen, genellikle yaprak döken ağaçların altında gölgelikli, nemli toprakta yabani olarak yetişen bitki, sert ve ev bahçesine adapte edilebilir.

Tam güneş veya kısmi veya lekeli gölgede bir dikim yeri hazırlayın. Maça veya bahçe çatalı kullanarak toprağı 6-8 inç derinliğe kadar ekletin. Zemin kabuğu, ayrışmış gübre veya kompost gibi organik malzemelerin 2 ila 3 inçlik bir alana toplanmasıyla toprak kalitesini ve drenajını geliştirin, ardından malzemeyi toprağa kazın.

İngiliz bluebell ampulleri için bir delik açın. Sivri yüzü yukarı bakacak şekilde 4 inç derinliğinde küçük, yuvarlatılmış her ampulü yerleştirin, ardından deliğin toprağa doldurun. Her ampul arasında 4 inç boşluk bırakın.

Toprağın doymuş olması için dikim alanını derinden su ile doldurun. İngiliz bluebells baharda çiçek açacak.

Buketler için İngilizce bluebells çiçeklerini istediğiniz sıklıkta kesmeye çekinmeyin. Çiçekleri kesmek bitkilere zarar vermez.

İngiliz bluebell’lerin çiçek açması bittikten sonra yapraklar doğal olarak ölmesine izin verin. Yeşil yaprak, güneş enerjisini emerek ampulleri önümüzdeki yıl sağlıklı tutuyor. Yeşillik bittiğinde yeşilliği çıkarın ve sararın. İngiliz bluebell’leri, sonraki baharda yine çiçek açacaktır.