hiv ve yardımcıları nasıl önleyebilirim

HIV, AIDS’e neden olan virüstür. AIDS, bağışıklık sistemi HIV virüsü tarafından zayıfladığında ortaya çıkan fırsatçı enfeksiyonların bir dizisidir. HIV, kan yoluyla taşınan bir patojendir ve vücut sıvıları, özellikle kan ve meni değişimiyle bulaşır. En yaygın bulaşma yolları, bulaşmış bir kişiyle korunmasız cinsel ilişki ve bulaşmış kan ve kan ürünlerine maruz kalma, burada kan kırık cilt ile temas halindedir. HIV veya AIDS için tedavi yoktur, bu nedenle önleme en iyi eylem yoludur.

Bariyer korumasını sürekli ve her seferinde kullanın. Prezervatifler ve diş barajları gibi bariyer yöntemleri, semen ve kanla doğrudan temasın engellenmesi yoluyla bulaşmadan korunmanın büyük bir ölçüsüdür. Prezervatifler ve diş barajları lateksden yapılmalıdır. Lambskin gibi doğal malzemeler gözeneklidir ve virüsün geçmesini önlemeyecektir.

Cinsel partner sayısını azaltın. İş ortaklarının sayısı ne kadar fazla olursa, bulaşma riski o kadar yüksek olur.

Test edin. HIV ile cehalet mutluluk değil. Cinsiyet HIV / AIDS bulaşmasının en yaygın yöntemidir ve bir bakışta birinin HIV pozitif olup olmadığını söylemek mümkün değildir. Test, HIV durumunu onaylar ve bulaşma riskini azaltır. Bununla birlikte, test, özellikle yeni ortaklarla güvenli seks uygulamalarının yerini almaz.

Temiz ve steril iğneler kullanın. İntravenöz uyuşturucu kullanıcıları, medikal veya rekreasyonel amaçlar için iğneleri kimseyle paylaşmadıklarından ve her seferinde steril iğneler kullandıklarından emin olmalılar.

Keskinlikleri etiketleyin ve keskinlikleri düzgün bir şekilde atın. Sağlık profesyonelleri, vücut sıvıları, iğneler ve diğer keskin cisimlerle temasa girdikleri için büyük risk altındadır. Sharps dikkatli kullanılmalı ve kullanımdan sonra özel olarak işaretlenmiş, patlamaya dayanıklı kaplara konulmalıdır.

HIV, tükürük ve ter gibi az miktarda bulunurken, bu sıvıların enfeksiyon riski düşüktür.

Kişisel koruyucu donanım kullanın. Sağlık hizmeti uygulayıcıları (ve AIDS’li insanlar ya da HIV pozitif olan kişiler) eldiven, yüz maskeleri ve kalkanları kullanmalı ve kan veya bulaşmış kişinin kan veya sıvılarıyla temas eden maddeleri tutarken kırık cildin herhangi bir bölgesini örtmelidir.