Histerektomi için cerrahiye nasıl hazırlanır

Histerektomi uterusun kısmen veya tamamen alınmasıdır ve genellikle kanser, fibroid tümörler, endometriozis veya olağandışı ağır vajinal kanama tedavisinin bir parçası olarak yapılır. Bu prosedür birçok yönden uygulanabilir ve gerekli spesifik preparasyonlar, gerçekleştirilecek histerektomi türüne ve ameliyatın nedenine bağlıdır. Bu adımlar, yapmanız gereken bazı hazırlıkları ve cerrahınızla, objyninizle ve genel pratik hekiminizle görüşmeniz gereken bazı konuları ayrıntılarıyla anlatmaktadır.

Ameliyattan birkaç hafta önce cerrahınıza ve hekimlerinize otolog kan bağışları hakkında bilgi verin. Bu genellikle isteğe bağlıdır, ancak tavsiye edilir ve acil durumlarda cerrahların kandan arz sağlayacağı şekilde, her hafta iki saat kan bağışlar. Bu kan çizmek isterseniz, kan vermeye hazır tüm randevularınıza katılıp katılmadığınızdan emin olun.

Kasık saçlarınızı cerrahınızın izniyle tıraş edin. Cerrahınız bunu tıbbi personel tarafından yapılmasını tercih edebilir. Tipik olarak, laparoskopik histerektomilerde bile, halka açık saçların genellikle büyüdüğü üst kasık alanına en az bir kesi yapılmalıdır.

Hastane personeli tarafından önerilen giysiler, kişisel eşyalar ve diğer eşyalarla birlikte bir çanta paketleyin. Çoğu histerektomi hastanede birden fazla geceleme gerektirir.

Prosedüre giden günlerde cerrahınızın emriyle diyetinizi kesinlikle yönetin. En azından, ameliyat öncesi 12 saat boyunca tüm yiyecekleri ve sıvılardan kaçınmak zorunda kalmayı umuyoruz. Çoğu durumda, prosedürden iki gün önce tamamen sıvı bir diyet yapmak zorunda kalacaksınız. Bununla birlikte, özel diyetiniz özelleştirilmiş bir bakım planının bir parçası olmalıdır, bu nedenle daima doktor siparişlerini varsayılan yapmalısınız.

Ameliyattan önce müshilleri yalnızca cerrahın ve hekimlerin özel yönünde al. Bu, önceki adımda tartışılan oruç tutumu ile yakından alakalı nispeten ortak bir hazırlık önceliğidir. Bu basamakların nedeni, ameliyat sırasında barsakların ve barsakların ideal olarak boş olmasıdır. Doluysa ya cerrahi sırasında yanlışlıkla kesilirse, enfeksiyona neden olabilir.

Bu ameliyat için hazırlanmak için bir şeyler yapıyor olup olmamanız konusunda emin değilseniz, uygun doktora sorun.

Cerrahınız, objyn ve diğer doktorlarınızın emirlerine uyun. Bir histerektomi büyük bir ameliyattır ve bakım planları çok kişiselleştirilmiş olma eğilimindedir, çünkü bu ameliyata neden bu kadar çok farklı sebep olabilir.