Fırtına hasarından sonra çalıları ve çalıları budamak nasıl

Yüksek rüzgarlar, kar ve buz içeren şiddetli hava, çalılar ve çalılara zarar verebilir ve özenle planlanmış manzarayı değiştirir. Genellikle zarar sadece kozmetiktir ve seçici budama ve zaman çalı geri getirir. Tehlikeli durumları gidermek için derhal dikkat edilmesi gerekir, ancak çalıların iyileşme şansı gelene kadar kozmetik budama en iyi kalır.

Şebeke veya enerji hatlarının yakınında ya da üstünde asılı olan şubelerle uğraşmak için, elektrik şirketinize ya da bir ağacın profesyoneline başvurun. Bu, eğitimli bir profesyonelin hizmetini gerektiren tehlikeli bir durumdur.

Budama aletlerini, alkol sürtünerek veya kesimler arasında sanitasyona neden olan bir mendille silerek temizleyin.

Gevşek, kırık ve hasar görmüş dalları derhal çıkarın ve sağlıklı ahşaba geri koyun. Kesikli yakalı, bir dala veya yaprak tomurcuğun hemen ötesine kesim yapın. Çapı 1 1/2 inçten küçük dalları çıkarmak için lopper kullanın ve 3 parçalı bir kesim kullanarak daha büyük dalları kesmek için el çarkı kullanın. Önce şubenin altından yukarı doğru kaldırın, bıçak ağzına bağlanana kadar kesimden yaklaşık 8-12 inç’lik şube yakasından yukarı doğru kaldırın. Şerit kırılır veya düşene kadar üst kesimden ikinci kesmeyi daldan yaklaşık 2 ila 3 inç daha aşağıya doğru yapın. Üçüncü kesim, kütüğü kaldırmaktır. Şube kolunun hemen ötesinde şube boyunca tamamen gördüm.

Çalıdan gevşek veya parçalanmış kabuğu çıkarın, sağlıklı kabuğu rahatsız etmemek için dikkat edin. Keskin bir bıçak kullanarak ölü veya ölen ağaçların kenarlarını düzleştirin. Ağacı tutmayan kabuğu çekin veya kaldırın, gerektiği gibi iç kabuğunu az miktarda görünün.

Çalıları ölü dallar açısından muayene edin. Şüpheniz varsa, şubeyi hafifçe tırnağınızla veya bir bıçakla çizin. Canlı ahşap yeşil veya beyaz, ölü ahşap kabuğunun altında kahverengi veya siyah renktedir. Ölü ağaçları çıkarın, bir düğümün veya tomurcuğun ötesine kesip, canlı ağaç görene kadar kesin.

Kurtarma belirtileri için çalı izleyin. Yeni büyüme ortaya çıktıktan sonra mevcut dalları değerlendirin ve sağlıklı olmayan dalları düzeltin veya çıkarın. Geri kalan dalları çok erken kurutmaya itin. Çalı çekici görünebilir, ancak sağlıklı bir çalı iyileşir. Buz veya soğuk hasardan sonra, yeni büyümenin ortaya çıkması baharda uzun sürebilir, bu nedenle sabırlı olun.

Her baharın çalılığının üçte birine kadarını püskürterek hoşa giden bir şekle getirin ve yenileyin.