Evergreens’i gliserin ile nasıl korusun?

Manolya ve kutsal gibi geniş yapraklı her mevsim yeşil bitkiler kurutulmuş çiçek düzenlemelerine cazip bir katkı sağlarlar. Tipik kurutma yöntemleri, gövdelerin çürümeye eğilimi ve yapraklar kuru ve kırılgan olması nedeniyle, daima yeşil renkte çeşitlerle çalışmazlar. Zanaat mağazalarında ve çiçekçilerden temin edilebilen gliserin, bitki gözenekleri içindeki nemi yerini koruyan sıvı ile değiştirdiği için her sarımtanın dokusunu ve görünümünü korur. Bağlar ve yaprak dökmeyen kalır ve dökmeyen dallar kurutulduktan sonra uzun süre işlemek kolaydır.

Keskin bir bıçak kullanarak sap altındaki alt 4 inçlik bir yarık kesin. Yarık, yaprak dökmeyen sapın gliserin solüsyonunu emmesine yardımcı olur.

Bir parçalı gliserini ve iki parçalı suyu bir tencerede karıştırın. Orta yüksek ısıda kaynatmaya başlayıncaya kadar ısıtın, ardından ısısından çıkarın.

Gliserini 6 inç derinliğe kadar dolduran büyük, ağır bir vazo veya kavanoz içine dökün. Kabı, direkt ışıktan uzakta, rahatsız edilmeyeceği bir yerde bırakın.

Kök kaynaklar korununca herhangi bir hasar daha belirginleştiğinden, korunması için sağlıklı, hasarsız yaprakları olan dalları seçin.

Yaprak dökmeyen dalları dik olarak vazoda bekletin. Birden fazla şubeyi muhafaza ediyorsanız, onları temas etmeyecek şekilde ayarlayın.

Vazoda bulunan sıvıyı buharlaştıkça düz su ile tekrar doldurun. Süngerin altına 4 ila 6 inç sıvıya dalmış halde tutun.

İki ila altı hafta boyunca ya da tüm yapraklar karışımı absorbe edene kadar gliserinde her mevsim yeşil sularını ıslatın. Yeşillik, tamamen kurutulduktan sonra bitki türüne bağlı olarak rengi siyah, soluk yeşil veya altın olarak değiştirir. Düzgün korunmuş yapraklar esnektir.

Yaprak gözeneklerinden çıkan fazla gliserini çıkarmak için her yaprağın yüzeyini kuru, lif bırakmayan bir bezle silin. Kaynakları bir düzenlemeye ekleyin veya hava kabarcık bir kapta kullanmaya hazır olana kadar saklayın.

Yaprakların korunduktan sonra yaprakları renklendirmek için bitki boyası kullanın, çünkü gliserin yapraklardaki doğal rengi koruyamaz.