emekçiyi nasıl özgeçmiş haline getiririm?

Bir emekçi olarak çalışmak size değerli beceriler kazandırır. Yeni bir işe başvururken tecrübenizi potansiyel bir işverene aktarmak zor olabilir, özellikle alanları değiştiriyorsanız. Deneyiminiz inşaat, peyzaj, genel emek veya başka bir endüstri olsun, bildiklerinizi yeni bir pozisyona uygulayabilirsiniz. Öğrendiğiniz bilgi, beceri ve yetenekleri her tür işçi olarak görmezden gelme. İstediğiniz işi kazanmanıza yardımcı olabilir.

Kağıdınızın en üstünde adınızı ve iletişim bilgilerinizi koyun. Başlıkların altında, sol kenarda, istediğiniz işle ilgili bir cümle yazın; uyguladığınız açılışla eşleşmelidir.

Özgeçmişinizi endüstri ve pozisyon değiştiriyorsanız kullanılan işlevsel bir formatta yazın. Yaptığınız konumlardan ziyade becerilerinizi ve yeteneklerinizi vurgular. Bu, deneyiminizi en sonuncusu ile yapmış olduğunuz en erken iş sırasına göre sıralayan kronolojik bir format olan daha yaygın olan türe göre farklıdır. Aynı kariyer yolunda ilerleyen kişiler için kullanılır. Sizin için en iyi sonucu verirse, yeteneklerinizi vurgulamanın ve geçmiş istihdamınızın listelendiği bir kombinasyon kullanın.

Başlıklarınızın yeteneklerinizle ilgili bir başlık. “Becerilerin Özeti” veya “Değerli Deneyim” deyin. Önce önceki işinizi tanımlamak yerine, iş görevlerinizi gerçekleştirirken öğrendiklerinizi ayrıntılı bir şekilde belirtin. Başvurduğunuz pozisyona aktarılan becerileri vurgulayın.

Çalışmalarınızı nasıl okuduğunuzu veya dinlediğinizi açıklayın ve öncelikli görevlerin her gün tamamlandığından emin olmak için görevlerinizi organize edin.

Genel beceriler başlığınız altında traktör veya el aletleri gibi kullandığınız ekipmanlarınızı listeleyin. Herhangi bir küçük motor veya diğer ekipman üzerinde ufak tamirat yapıp yapmadığınızı açıklayın.

Kaldırabildiğiniz kilo miktarını verin. Yüklediğiniz veya boşaltılan öğelerin türünü açıklayın.

Çimento, sıhhi tesisat, peyzaj veya marangozluk gibi işyerinde veya eğitim kurslarında tecrübe kazanmış herhangi bir esnafın ayrıntılarını verin.

Kişilerarası ve iletişim becerilerini vurgulayın. Bir projede tamamlamak için bir grupta veya bir ekiple ne zaman çalışmanız gerektiğini açıklayın. Başkalarını yönlendirmede gerekli olan kurşun çalışmaları bulunduğunuz her pozisyonu yazın.

İşçi deneyiminiz için başka bir başlık oluşturun ve işveren adlarınızı, orada çalıştığınız tarihleri ​​ve bulunduğunuz pozisyonları listeleyin. İşlevsel bir özgeçmişte, yukarıda belirtilen kategoride önemli olanları zaten açıkladığınız gibi iş görevlerinizi listelemek zorunda değilsiniz.

Son başlığınızı, tamamladığınız herhangi bir eğitim, öğretim veya kurs için bir hale getirin. Mesela, işçi çalıştırma pozisyonlarınız için dersler aldıysanız, örneğin bahçecilik, burada listeleyin.