ekim için taze tohum hazırlama

Bahçıvanlık birçok insanın favori hobisidir, ancak avist bahçıvanlar bunun pahalı olabileceğini bilir. Maliyeti düşürmenin ve benzersiz çeşitlerin büyümesinin bir yolu, mevcut bitkilerden hasat ettiğiniz tohumları ekmektir. Bununla birlikte, taze tohum ekmek, sadece onları yere yapıştıracak kadar basit değildir. Tohumları hasat ettiğinizde, ekim için onları hazırlamak için birkaç adım atmanız gerekir. Bu adımlar çimlenme ve başarılı bitki büyüme şansını artırır.

Tohumluk bölmelerinin içinde kalan tohumları bir kağıt torbaya yerleştirin ve üstü katlayın. Tohumları tohumdan çıkarmak için torbayı kuvvetlice sallayın. Çantayı açın ve tohumluk tohumlarını çıkarın ve atın. Tohumları bir gazete parçasına dökün.

Bir kabın içine soğuk su doldurun ve domates veya kabak çekirdeği gibi ıslak zar içeren tohumları ekleyin. Bu tür tohumlar dokunulmaz hissedecektir. Zarı temizlemek için tohum yüzeyini parmaklarınızla ovun. Tohumları alın ve onları gazete katına bırakın.

Orta cam zımpara kağıdını bir cam kavanoz içine yerleştirin ve kaba yuvanın kavanozun iç kısmıyla yüzleşeceği şekilde yerleştirin ve kağıt kenara yaslanacak şekilde yerleştirin. Tekli tohumları kavanozun içine yerleştirin ve kapağı kavanozun üzerine yerleştirin. Tohumları tahrip etmek için kavanozu kuvvetlice çalkalayın. Çimlenmeyi mümkün kılmak için, dış tohum tabakasını sıyırarak çizin. Haşhaş gibi küçük tohumları parçalamayın.

Bitki tohumlarını en iyi büyüme sonuçlarına hazırladıktan hemen sonra.

Bir kasede su doldurun ve bitki hazırlamaya hazır olduğunuz tohumları batırıncaya kadar suya koyun. Nemi emmek için tohumların iki saat ıslatılmasına izin verin ve hemen ekim için onları boşaltın. Her tohum çeşidi için ayrı kapları kullanın.

Sonradan büyüyüp bitkiyi öldüren herhangi bir mantar ve bakteri öldürmek için önce emildikten sonra sebze tohumlarını dezenfekte edici bir çözeltiye daldırın. 1 kuart ağartıcı ve 3 kuart su ile bir küvet doldurun. Tohumları çamaşır suyu çözeltisine yerleştirin ve bir ila iki dakika kadar ıslanmalarını bekleyin. Tohumları alın ve kuruyana kadar bir gazete üzerine koyun.