don juan tırmanma güllerini budamak nasıl

Don Juan güller, çitler, arbörler veya binaların kenarlarına tırmanmak için uygun bir seçimdir. Onların kırmızı çiçeği yaz başlarında ortaya çıkmaya başlar ve ilk donmadan sonra, kereviz kış için uykuda kaldıkça azalmaya devam eder. Tırmanan bir gül, ortak bir gül çalığından farklı olarak budanıyor – ana bastonun yerinde kalmasına izin veriliyor ve bastan yeni büyümeye zorlanıyor. Don Juan güllerinin misk kokusunun tadını çıkarın, çünkü düzgün budama yapılıyorsa onlarca yılda yüzlerce çiçek üretecektir.

Çalı tabanından çıkan bastonları, ana baston olarak seçtiğiniz bastan ayırın; böylece bitkinin enerjisini sonraki yılların büyümesinin ana hatları oluşturmaya zorlarsınız. Kendinizi dikenlerden korumak için eldivenli ellerle temiz bir çift budama makasý kullanýn.

Bitki bekletilirken, kışın bitki tabanından gelen ölü ahşap veya sarmaşık büyümeyi kesin.

Ana gövdeden çıkan dalları geriye doğru kaydırın, böylece her biri sadece son tomurcuğu kesip iki veya üç tomurcukları keser.

Don Juan gülün yatay bir çizgiye sahip olması ve büzülmemesi için ana gövdeyi bir kafese veya başka bir desteğin üzerine yerleştirin.

Büyüyen mevsim döneminde bitkinin tabanından çıkan emiciler kaldırın ve ölü gülleri ilk beş yaprak yaprağına kadar kesin.

Herhangi bir gül zararlığını veya hastalığı bir başlangıç ​​yapmasını önlemek için gül yuvası altındaki tüm kupürleri yerden kaldırın.