çim için yeni bir tohum yatağı nasıl hazırlanır

Çim, tohum, yay ya da toynak ekiyorsanız önemsiz olursa olsun, başarılı çim tesisi, tohum yatağının doğru şekilde hazırlanması anlamına gelir. Emek yoğun olabilir, ancak uygun hazırlık, sağlıklı bir çim oluşturulmasında en önemli faktörlerden biridir. En iyisi ekimden önce yapılır, çünkü kurulan bir çimdeki toprağın iyileştirilmesi yeni dikilen tohum yatağının iyileştirilmesinden daha zordur. Uygun tohum yatağı preparatı yabani otları, doğurganlığı, havalandırmayı, pH’ı ve drenajı içeren sorunları azaltır.

Kayalar, çöp ve yabani otlar dahil tohum yatağındaki herhangi bir pisliği temizleyin. İstenmeyen bitki örtüsü olmayan tek biçimli bir tohum yatağı, dikim için en iyisidir. Toprağın üst 2 inçinden kayalar ve çakıllar alın. Tüm bitki maddelerini, çöpleri ve kayaçları uygun şekilde imha edin.

Tohum yatağının üzerinden birkaç farklı yönde giderek, bir döner tulumba ile top 4 ila 6 inçlik gevşetin. Toprağın rototilling edilmesi, çim köklenmesini iyileştirmeye ve istenmeyen bitki örtüsünü kontrol etmeye yardımcı olacaktır. 8-10 inç üste toprağa tohum yatağı üst giyin. Toprak tozu yaklaşık 6 ila 8 inç’e yerleşecektir.

En az sekiz ayrı bölgeden yetişme mevsimi boyunca toprak numunelerini toplayın. Toprak numuneleri, bitki parçaları içermeyen, en az 2 ila 4 inç derinlikte olmalı ve iyice karıştırılmalı, yaklaşık 1 fincan karışımı bir toprak numunesi kutusuna konmalıdır. Numuneyi test etmek için yerel bir ekip merkezine gönderin.

Toprağın test sonuçlarına göre tavsiye edilen gübre miktarını topraktan en üst 4 ila 6 inç’e kadar uygulayın. Toprak testi sonuçları yoksa, 1.000 fit kare için yavaş salınan gübrenin 10-15 pound’unu (kompozisyon değerlendirmesi 0-46-0) uygulayın. Toprağın üstü 4 ila 6 inçlik gübreye kadar.

Tohum yatağının üzerine 2 inç gübre, kompost, sfagnum turba yosunu veya iyi çürümüş organik madde uygulayın. Organik madde drenajı ve besin içeriğini geliştirir ve gübre süzdürme, hastalıklar ve yabancı otları azaltır. Organik madde bir rototiller ile topun en fazla 6 ila 8 inçine kadar.

Toprağı bir balast silindiri ile sıkın. Tohum yatağı dökülürse, toprağın üst kısmını gevşek tutun. 1,000 ft2’ye 1 1/2 ila 2 libre yavaş salınımlı bir azot gübresi uygulayın. Toprağın üstü 4 ila 6 inçlik gübreye kadar. Düzgünleştirmek için tohum yatağını tarayın.