cala lillies’in nasıl budandığı

Calla lilyumları Zantedeschia türlerinden olup asıl olarak zambaklar değildir. Doğal kökenleri Güney Afrika’dır, derin, nemli ve zengin topraklarda gelişirler. Kısmen gölgede büyürler, ancak güzelleşmek için tam güneş gerekir. Callas güzeldir ve çoğunlukla gelin buketleri ve düğün düzenlemelerinde kullanılır. Çeflitli renge sahip, ancak en çok beyaz olan büyük bir trompet biçimli çiçek bulunur. Bakımın yanı sıra bitkinin sağlıklı ve güzel olmasını sağlamak için budama da gereklidir.

Budama işlemini ancak çiçek kurumasından sonra başlatın. Geç sonbahar ya da ilk bahar aylarında budama yapmayın, aksi takdirde olası çiçekleri ortadan kaldırırsınız. Çiçekler iyice büyüdükten sonra, ağır kokularını çıkardıktan sonra, aletlerle onları budamak için al. Başparmak kuralı her yıl çalıların gövdesinin üçte birinden fazlasını budamaktır. Çalı çapı 1 ila 2 inç arasında değişen sekiz ila 12 köklü farklı yaşlara sahip olmalıdır.

Ölü dalları kaldırın. Bu, budamanın en temel türüdür. İlkbaharda, sert kışın hayatta kalamayacakları görünen ölü dalları çıkarın. Şubenin tamamını kesmenize gerek yok, ölü parçayı kesmeniz yeterlidir. Sağlıklı dalları ezmeden önlemek için ölü gövdeleri keskin bir bıçakla kesin. Dolu bir branşın veya büyük bir gövdenin ölü olması durumunda hepsini birlikte çıkarın. Yeni olanlar hiçbir zaman büyümeyecek.

Uygun şekli verin. Ölü kökler ve dallar kesildikten sonra, calla lilyanın genel şeklini kontrol edin. Bazen dallar, birbirlerine sürtünmelerini sağlayacak şekilde gelişir ve bu da onlara uygun bir şekil vermeyi gerekli kılar. Diğerlerinden daha uzun boylu büyüyebilen dalları budayın. Makul bir süreye geri getirmek için düğümün üstünden kesin. Genel olarak temel hedef, bitkinin daha hoş görünmesini sağlamaktır.

Yetiştirilen çiçeklerden kurtulun. Büyümenin ilk birkaç yılında, ölenler, calla lilyumlarının daha iyi açılmasına yardımcı olur. Harcanmış çiçekleri çıkarmazsanız, bitki enerjisinin çoğunu tohum üretimine koyacaktır. Ancak bunlardan kurtulursanız, bitki önümüzdeki sezon için yeni tomurcuklar oluşturacağından, daha fazla yeni çiçeğe sahip olursunuz. Kaybolmaya başladıklarında çiçekleri kesip atın.