Bir kabuğun yara izi önlemek için nasıl

Akne, ameliyat veya cilt abrazyonlarından gelen iskelet iyileşme işlemi tamamlandıktan sonra kalıcı izler haline gelebilir. Bir arıza iyileştiğinde, cildinizin derin katmanlarındaki kollajen, yarayı kapatmak için yüzeye yükselir ve çoğu kez bir yara izine neden olur. Bununla birlikte, bir kabuğun bir yara haline gelmesini önlemek için ya da yara şiddetini azaltmak için yapabileceğiniz birkaç şey vardır. Bu yöntemlerden bazıları yaranın temiz, nemli ve güneşten uzak tutulmasını içerir.

Enfeksiyonu önlemek için yara veya kabuğu doğru şekilde tedavi edin. İyileşmenin teşvik edilmesi, her türlü yaralanma için önerilir. Bu işleme yardımcı olmak için bir antibiyotik merhem kullanın. Yara kabuğunu ovuşturmak veya kabuğu soymaktan kaçının; bu da yarayı daha da kötüleştirebilir.

Yarayı ört. Bu yabancı nesneleri dışarıda tutar. Bununla birlikte, zaman zaman bandajı gevşeterek kabuğunuz için biraz “nefes alan” bırakın.

Hafif, antibakteriyel bir sabunla yıkayarak kabuğu temiz tutun. İyice durulamaya dikkat edin.

Kabuğunuzda doğrudan güneş ışığından kaçının. Özellikle duyarlı ve yeni oluşan doku ile güneş ışığı doku rejenerasyonunu etkileyebilir. SPF ile güneş kremi uygulayarak bu hasarı önleyebilirsiniz.

Yaranın iyileşmesi sırasında, günlük olarak aloe vera jeli veya petrol jeli gibi bir nemlendirici miktarı uygulayın. Bu kabuğu serinletir ve nemlendirir.

Yara tamamen iyileştikten sonra cildi yumuşak bir şekilde nemlendirici losyon ile veya 15 saniye boyunca dairesel harekette topikal bir yara jeli ile masaj yapın. Masaj, yara izini önlemeye yardımcı olan kollajen bağlarını parçalamaya yardımcı olur. Scar jelleri, markanın rengini hafifletmeye yardımcı olabilir, bu da daha az fark edilebilir hale getirir.