bir Asya armut ağacı budamak nasıl

Asya armut ağacını budamak nasıl genç bir ağaca büyümekte olduğunuzu ya da kurulmuş bir ağacı budamak olduğunuza bağlı olacaktır. Genç ağacınızı düzgün budamak yoluyla, daha fazla meyve üretecek daha sağlıklı bir ağaç oluşturabilirsiniz. Genel olarak, Asya armutları budamaktadır ve pek çok elma veya geleneksel armut ağacına benzer şekilde bakılmaktadır. Bakım ve sabırla, ağacınızı en uygun boyuta, şekil ve saça kadar budamak zordur.

Merkezi bir lider formu oluşturmak için ilk beş yıl boyunca ağacınızı budayın. İlk ekim genellikle tek bir Asya armut kırbaç olacaktır.

Dikimden sonra ilk baharda 2 fitin altındaki yeni dalları çıkarın. Ağacınızı bahar aylarında dikerseniz, bu ağacın ikinci baharı olur.

Üçüncü baharın 2 metre altındaki dalları çıkarın. Buna ek olarak, en güçlü dalların üç ila beşini seçin ve bunları saklayın. Daha güçlü dallara doğrudan büyüme enerjisi vermek için daha küçük veya daha zayıf dalları budayın. Çapraz herhangi bir dal budamak. Ağacı dengeli tutmaya dikkat edin.

Dördüncü baharda herhangi bir geçiş kapısını budayın. Ayrıca filizlenmiş olabilecek 2 fitin altındaki dalları da çıkarın. Zemine doğru büyüyen dalları budayın. Fikir öncelikle yukarı doğru büyür bir ağaç oluşturmaktır.

Beşinci baharda aşağıya doğru büyüyen dalları ve dalları kaldırın. Beşinci bahara kadar, genel bakım budama işlemine başladınız.

Ağacınız istediğiniz boyuta ulaştığında, geç yaz ve geç kış arasında budamak en iyisidir. Ana büyüme sezonundan sonra budama, büyümeyi en aza indirir.

Sütun açık yara üzerinde toplanmasını engellemek için budama kesiklerinizi açılı bir açıyla yapın.