bilek kilidi nasıl yapılır

Birçok dövüş sanatçısı, bilek kilitlerinin pratik olmadığını iddia ederken, sadece tekniği hakim olmamıştır. Bilek kilitleri, bir kavgayı sona erdirmek veya sarhoşluk veya duygusal açıdan rahatsız olan bireyler gibi savaşmak istemediğiniz kişileri kontrol etmek için kullanılır. Aşağıda, dövüş sanatları eğitiminizde bilek kilitleme tekniğini kullanma adımları verilmiştir.

Hadi çabuk ol. Rakibinizin bileklerini, ne yaptığınızı bilmeden önce kilitli tutmalısınız. Çok uzun sürecek olursanız, rakibiniz eli çekip sizi elden çekmeye zorlayan bir teknikle karşı karşıya kalır.

Elinizi tutun böylece parmaklarınız rakibinizin avucuna yaslanır ve parmağınız bacaklar altındaki elin arkasına doğru bastırır. Bir kemik bulun ve üzerine bastırın.

Baş parmağınız vücudunuza yaklaşana kadar rakibinizin elini çevirin. Bilek, elin öne doğru dönmesine izin vermeyecek şekilde tasarlanmadığından, bileklerin kırılmasını önlemek için vücuda eğilmeye zorlanacaktır.

Kilidi korumak için iki elini rakibin ellerine koymanız gerekirse yapın. Bununla birlikte, bir elinizle kontrol tutabiliyorsanız, rakibinizin vücudunu diz çökmüş veya eğilimli bir konuma yönlendirmek için diğerini kullanın.

Elini vücudunun yanında tut. Elinizle vücudunuzdan uzakta bir bilek kilidi yaparsanız, rakibiniz serbest kalmaya çalışırken bilek kilidini korumak için yeterli güce sahip olmayacaksınız.

Elinizi rakibinizin vücudundan uzak tutun. Bu, bilek kilidinin “dışarı çıkmasını” önleyecektir. Aynı zamanda bir karşı saldırının ulaşamayacağından emin olursunuz. Rakibinizi yere doğru ilerletmeye zorlayarak ileri gidebilir veya dirseğiniz kilitleninceye kadar rakibinizin kolunu uzatarak geri adım atabilirsiniz.

Rakibinizin elini omzuna doğru bükerek baskı uygulayın. Bu ağrıya neden olur ve rakibinizi göndermeye zorlar.