Bamya budamak nasıl yapılır?

Pamuk ve cazibe ile ilgili bamya, Afrika kökenli ve Güneydoğu gibi ABD’nin sıcak bölgelerinde gelişir. İdeal olarak, ektiğiniz bamya, hasat zamanı gelene kadar 50 ila 60 gün sürer ve bundan sonra da sonbahar sonuna kadar bamya kapsüllerinin sürekli olarak tedarik edileceksiniz. Bu arada, bamya bitkilerinizi sağlıklı tutmanız veya bardağınızda bamya yaprakları budamasıyla sağlığını geliştirmeniz gerekir. Bamya bitkilerini budamak, bitkiler yetiştirmenizi, bamya kalitesini iyileştirmenizi ve gerekirse büyümesini kısıtlamanızı sağlar.

Bamya bitkilerini budamak için doğru araçları seçin. Örneğin, bir ince ve bir tane daha kalın keskin bıçağa sahip ve bitkileriniz boyunca daha temiz kesimler yapan makas budama makası makas stili seçin. Geniş, düz bir bıçakla kesilen keskin bir bıçağa sahip örs tipi budama makası seçin.

Omurgasız bamya çeşidiniz yoksa bamya bitkilerinizle çalışırken uzun kollu ve ince deri eldivenler giyin. Bamya sapları ve yaprakları üzerinde görünür küçük dikenlere sahipken, korunmazsa cildinizin büyük ölçüde kaşınmasına neden olur.

Bamyanın bitki yaprakları bamyanın büyümeye başlamadan önce geç kışın veya ilkbaharın erken dönemlerinde budayın. Bamanız büyüdüğünde bahar aylarında budama yapmaktan kaçının – bu, bitkilerinizin daha küçük büyümesine neden olabilir. Okra, yeni büyüme için yiyecek sağlamak için yeni yapraklara ihtiyaç duyuyor.

Bamya bitkilerinizin boyu 24 inç olduğunda bamya sürgününü sıkıştırın veya kesin. Bu, bamağın dışarı çıkmasına neden olur, bu da bamya üretimini arttırır.

8 fit yüksekliğe kadar büyüyen bamya bitkisi çeşitleriyle sıcak bir iklimde yaşıyorsanız, bamağınızın üstünün üçte birini yaz sonlarında kesin. Bu budama tekniği tomurcukların ana kök üzerinde büyümesine ve ikincil, geç bir ürün üretmesine neden olur. Pray cinsteki bamya çeşitlerini bitkiler gençleştirmek için aynı şekilde.

Bamayı, bölgenizdeki ilk don beklemeden 80 ila 100 gün önce bıçaklamaya bırakın. Bu budama, bamya, daha fazla bamya kapsülleri oluşturma fırsatı verir.

Budama makası kullanarak hasat edilmiş bamya kapsüllerinin altındaki eski bacaklar budamak veya kesmek. Budama bu şekilde bamama bahçesinde sorunsuzca geçmenize izin verir. Börek, bu budama işleminden sonra pod’lar üretmeye devam edecektir.

Budama takımlarınızı sivriltip kuru bir odada saklayın.

Hastalıklı bamyı kesmek için kullandığınız her kesmeden önce budama aletlerini dezenfekte edin. Bu uygulama hastalığın sağlıklı bamya’ya yayılmasını önler. Tek parçalı bir çamaşır suyu çözeltisini dokuz parçaya su kullanarak aletlerinizi dezenfekte edin. (Bkz. Referans 1 Budama Ekipmanı)

Bıçakları yağlı bir bezle silerek pas oluşumunu önlemek için budama aletlerini yağladıktan sonra yağ koyun. (Bkz. Referans 1 Budama Ekipmanı ve Araçlar Bakımı)