bacaklı bir çay zeytin çalılarını budamak nasıl

Bir çay zeytin (Osmanthus fragrans) veya tatlı zeytin, bütün bahçenizin aylarca parfümünü alabilir – sonbahardan sonbahara kadar ve bazı iklimlerde ilkbahara kadar. 8-10 arası ABD Tarım Bakanlığı bitki dayanıklılığı bölgelerinde sert olan bu sıcak hava koşullarına dayanıklı, yapışkan, dik bir şekle sahiptir ve 20 fit uzunluğa ulaşabilir ve küçük bir ağaç olarak kullanılabilir, ancak en yaygın olarak 6 ila 10 fit çalı. Uzmanlar, bitkinin çekici bir şekil için çok budama yapmadığını ve hatta ihmal ettiğini belirtiyor ancak çay zeytinleri, yaşlandıkça alt kısımda yaprakları kaybedebilirler. İyi görünümünü geri getirmek için bıçaklı bir çay zeytin çalılığını budayın.

Son zamanlarda budama yapmış diğer bitkilerden alabilecekleri mantar hastalığını ortadan kaldırmak için budama araçlarınızın bıçaklarını tam güçlü bir evde kullanılan antiseptik temizleyici ile püskürtün. Bıçakları kuru kağıt havluyla silin

Tam olarak ölü veya kırılmış dalları, onları fark ettiğiniz zaman çalıların ana çerçevesiyle buluştuğunuz yere kesin. Çay zeytinleri, bir ya da iki ana gövdeden dallar geliştiren bir ağaç şeklindedir.

En eski, en leggiest’lerin üçte birini kesin olarak, yeni büyüme başlamadan önce erken ilkbaharda bitki tabanının yakınında ana gövde ya da başka bir büyük kök katıldığı yere geri götürür. Çay zeytinleri ilkbaharda çiçek açtıktan sonra genellikle budama yapılır. Yenileme budaması, en iyi yenilenme için yeni büyüme başladığında iyi olur, ancak bazı çiçeklerinizi kaybedebilirsiniz.

Dalın çapına bağlı olarak geriye kalan gövdeleri, el budama makinesiyle veya lopperlarla yarı yarıya kısaltın. Dışarıya bakan bir tomurcuk, yaprak kümesi veya yaprak yara izinin üzerinde 45 derecelik bir açıyla kesin – yaprakların bir zamanlar olduğu yerde. Çay zeytinleri eski ahşabın üzerinde yeni bir gelişme geliştirebilirler. Kesim noktasından yeni dallar ve taze yaprak gelişir.

Sonrakibaharda budama işlemini tekrarlayın. En eski, en leggiest’in üçte birini kesin ana gövdeye veya başka bir büyük gövdeye katılan ve kalan gövdeleri yarı yarıya kısaltacak şekilde geri getirin.

İnce geçiş, çok kalabalık veya zayıf sprouts, yeni gelişmeden sonra ilkbaharda solmaz. Gelecekteki bacaklara engel olmak için ışığı tesisin merkezine getirsin diye bitki boyunca keserek bir şubeye girdikleri yerde kesim yapın.