ayçiçeği tohumlarını çocuklarla nasıl bitireceğim

İnsanlar 3.000 yıldan daha uzun süre önce ayçiçeğini (Helianthus annuus) büyütmeye başladı. Bugün, bu yıllık bitki, ABD Tarım Bakanlığı bitki dayanıklılık bölgelerinde 2 ila 11 arasında büyüdüğünü göreceksiniz. Ayçiçeği, her yaştan parlak renklerle açılmış çiçekler ve yüksek boy giriş çocuklar. Çocuklara doğaya saygı duyun ve bahçecilik için takdir edin, bunlara ayçiçeği tohumları ekleyip bu tohumları yükselen renkli bitkilere dönüştüreceklerini gösterin.

Çocuklara soğuk hissetmek isteyip istemediklerini sorun. Soğuk olmayı sevmediklerini söylediklerinde, ayçiçeğinin soğuktan zevk almadığını söyle. Ayçiçeği tohumlarını bitirmeyi bekleyin, bölgenizdeki son donma tarihi donma öldürmekten veya ayçiçeği bitkisinin büyümesini engellemekten geçene kadar. Tohumlar, toprak sıcaklıkları 55 ila 60 derece arasında değişirken en iyi çimlenir.

Ayçiçekler en iyi doğrudan, tam güneşte büyür. Güneş ışığı ne kadar çoktur, ayçiçeği o kadar sağlıklıdır ve büyümesi o kadar aktiftir. Her gün en az altı ila sekiz saat güneş tutmayı hedefleyin. Bunu çocuklara açıklayın, sonra güneşli bir dikim yeri seçmenize yardım edin. Güneş ışınlarını arttırmak için, bahçenin batı veya doğuya bakan bölümünde ayçiçeği ekmeyi düşünün.

Her çocuğa keskin kenarları olmayan plastik bir oyuncak kürek verin ve ekim alanını hazırlamanıza yardım etmelerine izin verin. Ayçiçeği bitkileri derin bir kök ağı oluşturduğundan, toprağı 2 fit veya daha fazla derine bölün.

Ayçiçeği çekirdeklerini ekmek muhtemelen çocukların çoğunun en çok heyecan duyduğu kısımdır. Her çocuğa bir ayçiçeği tohumu verin. Tohumun toprak yüzeyine nasıl itileceğini gösterin, yaklaşık 1 inç derinlikte gömün. Cetvel kullanarak, her tohumun 6 inç aralıklarla bölünmesi gerektiğini söyleyin, sonra kendi tohumlarını toprağa itsinler. Tohumlar arasındaki bu alan, ayçiçeği çeşitlerinin çoğunluğu için geçerlidir ki bu ayçiçeği çeşitleri yaklaşık 2 ila 5 feet yüksekliğe kadar büyür. Çocuklar, 5 fitten daha uzun büyüyen dev ayçiçeği ekiyorsa, her tohumun 1 fit aralıklarla ayrılması gerekir.

Günde bir kez veya çiçek tarhını nemli tutmak için gerektiğinde ayçiçeği suyuyla yıkayın. Ayçiçeği fidanları toprak yüzeyini kırdığında ve ayçiçeği oluştuğunda sulamayı sadece yedi günde bir kez sınırlandırın. Kiri 24 inç derinliğe kadar nemlendirmek için yeterli su kullanın. Derin, nadiren sulama, ayçiçeği köklerini daha da derinleştirmeye teşvik eder ve bu da bitkileri daha güçlü ve daha sağlıklı yapar. Çocuklara bitki suyuna yardım etmek için kendi minyatür sulama kutularını verin. Havadaki sulama bitkiyi incitebileceğinden, ayçiçeği tabanına daima su uygulayın. Toprak nem kaybını azaltmak için çim tutkun üzerine malç 3 inç yayın. Örnek malçlama materyali kıyılmış kabuk ve odun parçaları içerir.