aşılama için nasıl hazırlanır

Bir bitkinin üstünü bir başkasının tabanına kaynaştırmaya hazırladığınızda, bilimkurgu evrenine girdiğinizi hissediyor. Ancak aşılama sizin için yeni olmasına rağmen, bahçıvanların yüzyıllardır uyguladığı aseksüel bir bitki çoğaltma yöntemidir. Genellikle aşılama için iki bitki kullanılır: Biri, kök stokunu, yeni bitkinin kök sistemini üretirken, diğeri, filiz adı altında, dalları, yaprakları, çiçekleri ve meyveleri içeren ana bitkinin sürgün sistemini klonlar. Birçok prosedür gibi, başlamadan önce iyice hazırlanırsanız, aşılama işlemi daha az zaman ve emek harcıyor.

Prosedüre başlamadan önce aşılamanın temel prensiplerini kavrayın. İki bitki parçasının bir arada büyümek üzere olduklarını anlayın ki, kambiyum katmanını – dış kabuğun hemen altındaki yeşil ahşap tabaka – diğerinin kambiyum tabakasına karşı yeterli bir süre boyunca birleşmelerine izin vermek için bunları bastırmanız gerekir . Aşılama hazırlığının çoğunun, bunu gerçekleştirmek için gerekli aletlerin ve malzemelerin montajını içermesi.

Geliştirilen birçok farklı yöntem arasından başlangıç ​​aşamasında denemek istediğiniz greft tipini seçin. Kırbaç grefti veya yarık greftleme gibi daha basit prosedürlerden birini tercih edin. Bir kök stokuna ve eşit çapta bir kazıma katılmak için kırbaç aşılama kullanın, fıstık kök stokundan önemli ölçüde küçük olduğunda yarık greftleme kullanın.

Her iki aşı tipi için keskin, ince bir bıçakla, bıçakları sterilize etmek için temiz bir bez ve denatüre alkolle birlikte bir bahçe kesme aracı ve bıçak bir araya getirin. Aşı tutkalı ve şerit aşı elde edin. Yarık greftleme için, keskin bir bahçe testeresi, yarma aracı kaması ve kök stokunun kökünü bölmek için bir palet ekleyin.

Scions için kullanılacak en iyi ahşap, bir önceki sezon yetiştirilen sürgünlerden elde edilir. Her filizini temiz, keskin, dezenfekte edilmiş makaslarla kesin ve taze tutmak için derhal nemli bir çuval bezi torbasına yerleştirin.

Güçlü, sağlıklı bir bitki seçerek çoğaltmak istediğiniz çeşidinden sıçan ebeveynini seçin. Avlunun ikliminde ve topraklarında iyi yetişen filiz ile yakından alakalı bir türün kök stokunu seçin; kamçı grefti için çapı yaklaşık 1/2 inç veya daha az olan, çapı yaklaşık 4 inç olan sağlıklı bir kök stokunu seçin yarık greftleme.

Greftleme gününü takviminizde işaretleyin, hem geç kış hem de ilk bahar aylarında hem kök stokunun hem de bağrağın ebeveyni uyurken bir gün seçerek işaretleyin. Bir günde grefti tamamlayabilmeniz için yeterli zaman çizelgesine, grefti ve kök aşılama yapışkanı ve bantla grefti sabitleyerek filiz ve kök stokunu kesmeye kadar her şeyi yapın. Aşılamadan önce ağaçları sulamaktan veya gübrelemekten kaçının; çünkü Uyku halindeki ağaçlar besin maddelerini ememezler.