armut ağacı budamak nasıl

Armut ağaçları, erken eğitim ve zamanında budama ile koruyabileceğiniz hoş bir doğal şekle sahiptir. Armut ağaçları hem sıcak bölgelerde hem de buz gibi kuzey iklimlerde iyi olur. Dikkat edin, armut ağacı, peyzajınıza sürekli olarak meyve verirken manzara güzellik katabilir.

Yılın herhangi bir saatinde kırık veya hastalıklı dalları temizleyin. Onları ağacın dışına çıkarmak önemlidir, böylece ağaçtan besin maddeleri sindiremezler.

Herhangi bir büyük budama yapmak için bahar başlamadan önce bekleyin. İş için doğru budama makası olduğundan emin olun. Elinizin altındaki birkaç farklı makas boyutunuz olmalıdır.

Kesiklerinizi temiz tutun ve kesip biçtiğiniz şube veya gövdeye çok yakın kesmeyin. Ayrıca, budama söz konusu olduğunda daha az şey olur. Ağacınızın daha erken eğitilmesine, daha sonra budama yapmaktan daha iyi olursunuz. Armut ağacını geçen yıl inceltdiyseniz, birkaç yıl önce inceltin tekrar bekleyin.

Daha sıcak bir iklimde yaşıyorsanız, kış sonuna kadar beklemek zorunda kalmazsınız. Bunun yerine, ağaç büyüme mevsimini tamamladığında yaz aylarında budamanız gerekir.

Ağacın çevresinde yükselen her çekimi kesin. Ayrıca, yukarı doğru gelmeyen dalları düzeltin. Birbirlerine çok yakın görünen ve sürtünmeye neden olan kollar zahmetlidir, diğerini rahatlatmak için uzaklaşın.

Ağacın içine gir. Güneşlenmeyen her şey meyve vermeyecektir. Bazı iç bölümleri kenara atın. Lideriniz veya ana üst şubeniz yalnız olmalıdır. Yanında ortaya çıkan her rekabeti kesin. Ayrıca, krallıklar ve dallar arasındaki ince boşlukları seyredin. Her ikisi de budama yapılmalıdır.

Armut ağzınızın çevresindeki herhangi bir öğütülmüş malzemeyi çıkarın. Zemini herhangi bir çürük molozdan uzak tutun. Bunun yerine, sadece kazıkların atılmasını istemiyorsanız, kesimlerinizi kompostlayın veya onlar için başka bir kullanım bulacaksınız.